Pandemia zacieśniła relacje firm z ludźmi

Działamy długofalowo i to przynosi pozytywne konsekwencje w czasie pandemii – mówi Mario Zamarripa, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w ERGO Hestii.

Publikacja: 05.10.2020 18:25

Pandemia zacieśniła relacje firm z ludźmi

Foto: Adobe stock

Materiał powstał we współpracy z Ergo Hestia

W jaki sposób pandemia zmieniła podejście do CSR?

Z biznesowego punktu widzenia pandemia wywołała dużo zamieszania, co wpłynęło także na społeczne zaangażowanie firm. Firmy traktujące CSR tylko w kategoriach marketingowych z powodu pandemii zrezygnowały z tego typu zobowiązań i projektów. Możliwe jest też jednak inne podejście, które zakłada stricte prospołeczny wymiar działań w obszarze zrównoważonego rozwoju. Waga takich inicjatyw CSR nawet urosła w czasie pandemii i są one rozwijane.

Co zyskało na znaczeniu?

W pierwszym etapie na znaczeniu zyskały świadczenia pomocowe. ERGO Hestia zaangażowała się w tego typu działania, kupując niezbędny sprzęt ratownikom w ramach akcji #MuremZaRatownikami. W ten sposób udzieliliśmy wsparcia o wartości 1 mln zł. Nie zrezygnowaliśmy też z naszych długofalowych działań. Kontynuujemy utrzymywanie i rozwijanie parku, który kilka lat temu zbudowaliśmy niedaleko budynku ERGO Hestii. Zainwestowaliśmy też w pasiekę dla pszczół, która mieści się na dachu naszego biurowca. Oba projekty – park i pasieki – uzupełniają się i wnoszą stałą wartość do życia mieszkańców Sopotu, realnie wpływając na środowisko. Nie rezygnujemy z nich z powodu czasowych perturbacji.

Pandemia miała też w niektórych obszarach pozytywny wpływ na społeczną odpowiedzialność biznesu. Przykładowo Covid-19 spowodował zmianę sposobu wykonywania pracy, np. w procesach biznesowych. Pojawiła się praca zdalna, a więc mniej podróżujemy i odnotowujemy znacznie mniejsze zużycie energii w biurze. To dzieje się u nas i w wielu innych firmach. Z tego powodu i dzięki optymalizacji działań w zakresie zużycia surowców rejestrujemy ok. 15–16 proc. mniejszą emisję dwutlenku węgla w stosunku do 2019 r.

Jak pandemia wpłynęła na ludzi?

Covid-19 spowodował zacieśnienie współpracy między firmami a ludźmi. Polskie społeczeństwo jest dość nieufne. Dlatego czasami trudno jest zrealizować projekty, które angażują wiele firm. Nawet jeżeli działają one w tej samej branży. Tymczasem partnerstwo jest ważne do rozwiązywania społecznych i środowiskowych problemów. Covid-19 spowodował, że musieliśmy wspierać się wzajemnie. Powstawały różnego rodzaju partnerstwa angażujące biznes, trzeci sektor i organy administracyjne.

Czy jakieś działania z obszaru CSR bezpośrednio związane z ubezpieczeniami zyskały na znaczeniu w czasie pandemii?

Widać teraz, jak ważny jest projekt „Rower na zawsze", który wprowadziliśmy w ubezpieczeniach komunikacyjnych. W ramach tego projektu, jeśli klient likwiduje szkodę, która wymaga posiłkowania się samochodem zastępczym, wówczas może zdecydować, czy woli samochód zastępczy, czy rower, który otrzymuje na własność. Do programu kwalifikują się szkody, w ramach których auto zastępcze byłoby wydane na okres min. ośmiu dni. Covid-19 spowodował, że liczba osób zainteresowanych rowerem zamiast auta zastępczego znacznie wzrosła.

Czy dla klientów ma znaczenie to, że firma jest społecznie odpowiedzialna i dba o środowisko?

Aktywność firm w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu ma coraz większy wpływ na decyzje zakupowe klientów. Obserwujemy też, że już nie tylko klienci korporacyjni, ale i małe i średnie firmy pytają w przetargach o działania naszej firmy w zakresie środowiska i etyki. Dla klientów indywidualnych kwestia ta zyskuje również na znaczeniu. Klienci są coraz bardziej świadomi i oczekują, że w tych trudnych czasach firmy będą odpowiedzialne społecznie. Dotyczy to często młodszych grup konsumentów.

Materiał powstał we współpracy z Ergo Hestia

W jaki sposób pandemia zmieniła podejście do CSR?

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień