Reklama
Rozwiń

Rząd zabiega, by Kościół włączył się w promocję szczepień

Będzie komunikat Konferencji Episkopatu Polski.

Aktualizacja: 07.07.2021 21:52 Publikacja: 07.07.2021 20:02

Rząd zabiega, by Kościół włączył się w promocję szczepień

Foto: Fotorzepa/ Marian Zubrzycki

Wszystko wskazuje na to, że Kościół włączy się w promocję szczepień. W czwartek Konferencja Episkopatu Polski wyda w tej sprawie komunikat – dowiedziała się „Rzeczpospolita". To efekt środowych rozmów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z sekretarzem Konferencji Episkopatu Polski biskupem Arturem Mizińskim.

Minister zdrowia już od kilku dni apeluje, by księża zaczęli rozmawiać z wiernymi o konieczności szczepienia. – W przypadku liczby chętnych do szczepień przeciw Covid-19 potrzeby jest nowy impuls. Autorytet Kościoła mógłby bardzo w tym pomóc – mówił kilka dni temu podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski.

Tym bardziej że kiedy ruszyły szczepienia, Episkopat stwierdził, że „technologia szczepionek firm Astra Zeneki i Johnson & Johnson budzi poważny sprzeciw moralny". Jak tłumaczył, chodzi o wykorzystywanie do badan linii komórkowych z abortowanych płodów.

Teraz jednak, nie czekając na stanowisko KEP, do promowania akcji szczepień włączył się już metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. „W związku z trwającą pandemią Covid-19 i brakiem skutecznego lekarstwa Kościół Warszawski apeluje o podejmowanie akcji szczepień dla dobra całej społeczności". – czytamy w przesłanym do księży komunikacie. Dodaje w nim także, że przy Świątyni Opatrzności Bożej działa powszechnie dostępny punkt szczepień.

Także prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, biskup Jerzy Samiec, zaapelował w swoich mediach społecznościowych o to, aby się szczepić. „Przykazanie miłości mówi, aby troszczyć się o bliźnich i siebie, dlatego zachęcam wszystkich, aby się szczepić. Słuchajmy epidemiologów, przekonujmy tych, którzy ulegają dezinformacji. Szczepmy się dla dobra wspólnego" – napisał na Twitterze.

Wcześniej, bo już w kwietniu, biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek zaapelował do żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, by się zaszczepili. „Na wojnie z koronawirusem, podstępnym i bezwzględnym wrogiem ludzkości, należy zaufać służbie zdrowia, sprawdzonym procedurom medycznym oraz jasnym wskazaniom papieża Franciszka" – podkreślał.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że do tej pory szczepionkę otrzymało ponad 30 mln Polaków, przy czym w pełni zaszczepionych jest przeszło 14 mln osób. Problem jednak w tym, że dynamika szczepień spada mniej więcej o 30 proc. Rząd uruchomił szereg zachęt, np. loterię szczepionkową, ale jak na razie nie przynoszą one większych rezultatów. – Za mało jest mobilnych jednostek szczepień, które docierałyby do osób starszych, i za mało jest kampanii skierowanych do opiekunów seniorów. Potrzebni są konsultanci, którzy będą dzwonić do seniorów, i zaangażowania kosciołów oraz związków wyznaniowych – mówił podczas debaty „Rzeczpospolitej" poświęconej profilaktyce zdrowotnej dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Jego zdaniem takie zaangażowanie wszystkich, w tym kościołów, jest konieczne, by czwarta fala koronawirusa, była dla Polski jak najmniej dotkliwa.

Leki i terapie
Jak zapewnić dostęp do leków i wyrobów medycznych?
Leki i terapie
Nowe pozycje na liście leków refundowanych. Aż 41 cząsteczko-wskazań
Leki i terapie
Walka z wczesnym rakiem piersi potrzebuje nowych terapii
Leki i terapie
Donald Trump obwinia Europę o wysokie ceny leków w USA
Leki i terapie
Kto powinien skutecznie zadbać o bezpieczeństwo lekowe Polski