Coraz więcej czerwonych stref. Kolejne województwa zagrożone lockdownem

Rząd wprowadził już lockdown w dwóch województwach. Rezygnuje jednak z nauczania zdalnego na rzecz hybrydowego w klasach 1-3.

Aktualizacja: 08.03.2021 06:04 Publikacja: 07.03.2021 19:51

Coraz więcej czerwonych stref. Kolejne województwa zagrożone lockdownem

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 574 nowych zakażeniach. To największa od listopada liczba niedzielnych nowych zakażeń. Sobota także nie przyniosła optymistycznych wiadomości – liczba zakażonych powiększyła się tego dnia o 14 857 osób. W efekcie liczba zakażonych w polskich szpitalach rośnie 17. dzień z rzędu, a liczba chorych na Covid-19 pod respiratorami rośnie od ośmiu dni.

– Podjęliśmy decyzję, że w województwie warmińsko-mazurskim zostaną przedłużone o tydzień obowiązujące tam regulacje z jednym wyjątkiem: zamiast edukacji zdalnej chcemy zastosować nauczanie hybrydowe, a więc w modelu, w którym w jednym tygodniu część dzieci uczy się zdalnie, a część w szkole – powiedział w piątek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Nowe zasady będą obowiązywały od następnej soboty, 13 marca, do 20 marca. Nauczanie hybrydowe zamiast zdalnego dotyczy klas 1–3.

Te same reguły mają obowiązywać także na terenie województwa pomorskiego. Na Pomorzu wskaźnik zakażeń na wynosi 40 przypadków na 100 tys. mieszkańców. O pozostałych województwach rząd będzie decydował w trybie tygodniowym. Najbliżej wprowadzenia regionalnego lockdownu są województwa mazowieckie, lubuskie, kujawsko-pomorskie i podkarpackie.

Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego otrzymają bezpłatnie maseczki. W sumie zostanie rozdanych 15 mln sztuk.

Równocześnie resort edukacji rozpoczął program wspierania dzieci i młodzieży, który ma zniwelować negatywne skutki pandemii. Będzie się on składał z czterech modułów ukierunkowanych na poprawę sprawności fizycznej, wsparcia pedagogiczno-psychologicznego, poprawy wad wzroku i pomocy w uzupełnianiu wiedzy.

Już od kwietnia ruszy „Program wspomagający uczniów po pandemii" przygotowany wspólnie przez ministerstwo i warszawską Akademię Wychowania Fizycznego. Uczelnie rozpoczną szkolenie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i nauczycieli wychowania fizycznego pracujących w szkołach podstawowych i średnich.

Nauczyciele, którzy ukończą szkolenie, będą mogli wraz ze swoją szkołą ubiegać się o pieniądze na dodatkowe zajęcia sportowe. Pozwoli to na przeprowadzenie około 300 tys. godzin zajęć. Na ten cel w 2021 r. przeznaczono blisko 42 mln zł.

Lockdown rozlewa się po kraju >A19

Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień