fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Nie ma dowodów, by alkohol wpływał na skuteczność szczepienia

Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
Nie ma dowodów na to, że spożywanie alkoholu ma negatywny wpływ na skuteczność szczepionki przeciw COVID-19 - poinformował we wtorek brytyjski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA).

Agencja odpowiedziała w ten sposób na wątpliwości, pojawiające się w mediach społecznościowych, jakoby zaszczepieni powinni powstrzymać się od picia alkoholu przez dwa tygodnie od daty szczepienia. Już w styczniu zresztą przedstawiciele organizacji charytatywnej Drinkaware twierdzili, że istnieją dowody na to, że picie, zwłaszcza regularne, może wpływać na zdolność organizmu do budowania odporności, w odpowiedzi na niektóre szczepionki.

W ulotkach informacyjnych, dołączanych przez producentów do szczepionek, nie ma jednak nic, co sugerowałoby taki związek.

We wtorek rzeczniczka MHRA powiedziała agencji prasowej PA, że „obecnie nie ma dowodów na to, że picie alkoholu wpływa na skuteczność szczepionek przeciw Covid-19”.

- Radzilibyśmy każdemu, kto jest tym zainteresowany, aby porozmawiał o tym ze swoim lekarzem - dodała rzeczniczka.

Stanowisko MHRA można jednak odnosić tylko do szczepionek, zaaprobowanych w Wielkiej Brytanii - AstraZeneki, Pfizer/BionTech i Moderny. W grudniu Anna Popowa, szefowa rosyjskiego organu sanitarnego Rospotrebnadzor, poinformowała, że osoby przyjmujące rosyjską szczepionkę Sputnik V powinny zachować abstynencję od alkoholu przez niemal 42 dni, zarówno przed, jak i po immunizacji. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA