fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. Niemcy będą stosować szczepionkę J&J bez ograniczeń

Logo koncernu Johnson&Johnson
AFP
Niemcy nie będą ograniczać stosowania szczepionki na COVID-19 koncernu Johnson&Johnson - poinformował Klaus Cichutek, stojący na czele Instytutu Paula Ehrlicha, który odpowiada za dopuszczenie do użycia szczepionek w Niemczech.

Niemiecki komitet ds. szczepionek (STIKO) w czwartek uznał, że nie trzeba wprowadzać żadnych ograniczeń w stosowaniu szczepionki Johnson&Johnson w związku z doniesieniami o rzadkich rodzajach zakrzepów, które wykryto u sześciu kobiet, które otrzymały szczepionkę Johnson&Johnson w USA.

STIKO zbierze się ponownie w przyszłym tygodniu, by przyjrzeć się nowym danym dotyczącym bezpieczeństwa stosowania szczepionki koncernu J&J.

Wcześniej Europejska Agencja ds. Leków wydała pozytywną rekomendację dotyczącą dalszego stosowania szczepionki pomimo wystąpienia incydentów zakrzepowo-zatorowych w USA.

STIKO ograniczyło wcześniej stosowanie szczepionki AstraZeneca u osób poniżej 60. roku życia w związku z występowaniem podobnych incydentów zakrzepowo-zatorowych u niektórych zaszczepionych szczepionką brytyjsko-szwedzkiego koncernu.

Jednak - jak podkreślił Cichutek - w przypadku szczepionki J&J częstotliwość wystąpienia takich incydentów jest 10 razy niższe niż w przypadku AstraZeneki.

Johnson&Johnson to czwarta szczepionka dopuszczona do użycia w UE, a jednocześnie pierwsza szczepionka jednodawkowa.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA