fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

CDC: W pełni zaszczepieni nie muszą nosić masek. Są wyjątki

fot. AFP
W pełni zaszczepione osoby mogą bezpiecznie zbierać się na świeżym powietrzu w małych grupach bez masek - to opinia amerykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Aktywność na świeżym powietrzu jest natomiast bezpieczna bez masek - niezależnie od tego, czy dana osoba jest zaszczepiona, czy nie - pod warunkiem, że jest się samemu, ewentualnie z członkami najbliższej rodziny.

Amerykańskie wytyczne, dotyczące przestrzegania zasad sanitarnych, zostały zaktualizowane, by odpowiedzieć mieszkańcom USA, na co mogą sobie pozwolić, bez większego ryzyka zakażenia, w zależności od tego, czy są w pełni zaszczepieni, czy nie. Jako w pełni zaszczepioną uznaje się osobę, która przyjęła ostatnią dawkę szczepionki (część jest jednodawkowa, część dwudawkowa), po 14 dniach od jej podania.

Osoby, które są w pełni zaszczepione, nie muszą nosić maski nawet wtedy, gdy spotykają się na zewnątrz z małą grupą, o której członkach nie wiadomo, czy są zaszczepione. W pełni zaszczepieni osoby mogą też bezpiecznie spożywać posiłki w restauracjach na świeżym powietrzu. CDC stwierdziły, że aktywność ta jest mniej bezpieczna dla osób niezaszczepionych.

Ale w przypadku innych czynności CDC nadal zaleca noszenie maski, nawet dla osób zaszczepionych. Zalecenie to obejmuje uczestnictwo w dużych imprezach plenerowych, na których jest tłok - takich jak koncerty lub imprezy sportowe. Maski powinny być też zakładane w czasie wydarzeń religijnych, o ile odbywają się one w pomieszczeniach zamkniętych, oraz np. w czasie ćwiczeń na siłowni.

Dr Nahid Bhadelia, lekarz chorób zakaźnych w Boston Medical Center, komentując wytyczne w MSNBC podkreśliła, że „ważne jest, aby ludzie zrozumieli, o ile bezpieczniej jest na zewnątrz w porównaniu do pomieszczeń zamkniętych”.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA