fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Nowe badania Sputnika V. Wyższa skuteczność

AFP
Rosyjski naukowiec Denis Łogunow, główny twórca szczepionki przeciw koronawirusowi Sputnik V, poinformował że szczepionka okazała się skuteczna w 97,6 proc. Gruba badanych obejmowała 3,8 mln osób.

Nowy wskaźnik skuteczności rosyjskiej szczepionki jest wyższy niż  przedstawiony w wynikach zakrojonego na szeroką skalę badania opublikowanego w magazynie medycznym "The Lancet" na początku tego roku. Informowano wówczas, że skuteczność Sputnika V wynosi 91,6 proc. 

Korzystając z bazy danych osób, które otrzymały obie dawki szczepionki, naukowcy z moskiewskiego Instytutu Gamaleja obliczyli wskaźnik skuteczności w warunkach rzeczywistych na 97,6 proc. -  powiedział Łogunow podczas prezentacji dla Rosyjskiej Akademii Nauk.

 

„Sputnika V” opracował w maju 2020 roku Instytut Badawczy Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei. Szczepionkę stworzono przy użyciu platformy ludzkich adenowirusów. Pod koniec 2020 roku preparat uzyskał zgodę do użytku w ogólnokrajowej kampanii szczepień w Rosji, która rozpoczęła się w grudniu minionego roku.

Rosyjską szczepionkę zakupiło już ponad 50 państw.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA