fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Premier Morawiecki: 15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia

Mateusz Morawiecki
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
15 stycznia rozpoczyna się proces zapisu na szczepienia. Jesteśmy dobrze przygotowani do przeprowadzenia tego programu - zapowiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

- Czwartego marca zarejestrowaliśmy w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa i dzisiaj po 300 dniach możemy zacząć myśleć o powrocie do normalności. On może się zdarzyć dzięki szczepionce - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jest niezwykle ważne, żeby pamiętać, że skuteczność zależy od tego, ile osób się zaszczepi. Chcę też zapewnić, że szczepionek wystarczy dla wszystkich i chcemy zachęcać do zgłaszania się jak największej części populacji  - dodał.

Wczoraj rano trafiła do Polski pierwsza partia 10 tys. dawek szczepionki, a do końca roku trafi jeszcze kolejne 300 000 dawek. Zachęcamy do dołączenia do programu szczepień, bo jest to nasz podstawowy instrument powrotu do normalności - powiedział premier. - Tempo dostaw szczepionek będzie rosło z tygodnia na tydzień. 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia i ja wtedy zamierzam się zapisać na szczepienie zgodnie z harmonogramem. To największa operacja logistyczna od dziesięcioleci. Zachęcamy do szczepień - powtórzył swój apel Morawiecki. - Nie trzeba też przekonywać, że szczepionka to nasza ogromna szansa, która pozwoli wyzwolić się z epidemii. Całe zespoły najlepszych naukowców pracowały nad tą szczepionką. Wierzę w naukę, wierzę w medycynę, która dała nam te szczepionki.

- Trzeba niestety przewidywać, że za 2-3 tygodnie może wzrosnąć liczba zakażeń po wzmożonych spotkaniach świątecznych. Pamiętajmy, że wirus działa z opóźnionym zapłonem - podkreślił premier Morawiecki.

Premier podziękował także wszystkim walczącym z epidemią. - Podziękowania należą się wszystkim, którzy przez ostatnie 300 dni walczyli z pandemią - powiedział.

Pytany o godzinę policyjną w Sylwestra, premier powiedział, że rząd w Sylwestra nie wprowadza godziny policyjnej, apeluje jedynie o nieprzemieszczanie się.

Jesteśmy po tej wielkiej próbie, jaką było przyjęcie pierwszego transportu. Teraz czeka nas długi logistyczny proces, ponieważ do końca tego roku dotrze kolejne 300 tys. dawek szczepionek. Potem takie transporty będą co tydzień - powiedział minister Michał Dworczyk. - Wchodzimy w kolejny etap akcji informacyjnej i profrekwencyjnej. Głównym zadaniem jest dotarcie do każdego Polaka z rzetelną informacją - zapowiedział.

- Kolejny transport szczepionki przyleci na pokładzie samolotu, a następnie zostanie przejęty przez Agencję Rezerw Materiałowych, będzie konfekcjonowany i przekazany przez hurtownie farmaceutyczne do szpitali węzłowych. W kolejnych tygodniach będzie wyglądało to tak samo - powiedział minister Dworczyk. - Po zakończeniu szczepień grupy "0" rozpoczniemy już szczepienia w łącznie ponad 9000 zespołów w każdej gminie. Jedynie szczepienie daje możliwość powrotu do normalności - zauważył.

Szef kancelarii premiera zapytany, kiedy na szczepienie przeciw Covid-19 będą mogły zapisać się grupy nieuprzywilejowane, przyznał, że nie można tego precyzyjnie określić. - Jesteśmy zdani na dostawców i producentów szczepionki. Mamy gwarancję, że ta szczepionka będzie w sposób równomierny po wszystkich krajach unijnych dystrybuowana, ale jeśli chodzi o moce produkcyjne, to nie jest zależne od polskiego rządu, tylko od firmy Pfizer, czy pozostałych firm, które produkują szczepionki - powiedział.

Przez ostatnie miesiące koronawirus wyznaczał tempo naszego życia. Dostawa szczepionek daje nam wszystkim możliwość odwrócenia tego i nadania tempa z jakim będziemy się z nim żegnali - powiedział podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Chcemy, żeby "grupa zero" objęła swoim zakresem nie tylko wąsko pojętą grupę medyków, ale również inne zawody związane z leczeniem: farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych i personel administracyjny podmiotów leczniczych - zapowiedział minister.

Program szczepień zakłada, że będą one w Polsce dobrowolne. Jako pierwsza zostanie zaszczepiona tzw. grupa zero. To pracownicy sektora ochrony zdrowia, Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Do tej pory do zaszczepienia w pierwszym etapie zgłosiło się około 300 tysięcy pracowników służb medycznych. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA