fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Hiszpania do końca lata chce zaszczepić na COVID 47 mln obywateli

AFP
Minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa zapowiedział, że Hiszpania zamierza zaszczepić 47 mln obywateli w trzech etapach począwszy od stycznia i kończąc "w miesiącach letnich".

W pierwszym etapie szczepionkę ma otrzymać 2,5 mln osób - w grupie tej znajdą się seniorzy z domów opieki i personel tych placówek oraz pracownicy ochrony zdrowia. Ich szczepienia mają się odbyć między styczniem a marcem - poinformował Illa.

Eksperci przygotowują obecnie rekomendacje dotyczące tego, kto ma być zaszczepiony w dalszej kolejności - począwszy od marca do czerwca.

Ostatni etap szczepień odbędzie się do końca lata.

Hiszpania zakontraktowała zakup 140 mln dawek szczepionek na COVID-19, które pozwolą na zaszczepienie ok. 80 mln osób.

Illa pytany o wątpliwości dotyczące wyników testów szczepionki na COVID przygotowanej przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki, Illa zwrócił uwagę, że strategia UE obejmująca zakontraktowanie szczepionek od siedmiu różnych dostawców zakłada, iż niektóre szczepionki mogą nie zostać zatwierdzone do użycia.

- Żadna szczepionka nie będzie podawana, jeśli nie będzie gwarantować bezpieczeństwa i wydajności - powiedział Illa.

Obecnie chorzy na COVID-19 zajmują 12 proc. łóżek w szpitalach i 28 proc. łóżek na oddziałach intensywnej terapii. W Hiszpanii wykryto łącznie ok. 1,6 mln zakażeń koronawirusem. Zmarło ok. 44,3 tys. chorych na COVID-19.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA