fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Michał Dworczyk: Do pracy w szpitalu na Stadionie Narodowym potrzebne 500 medyków

Szef KPRM Michał Dworczyk
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, który jest odpowiedzialny za powstanie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie, powiedział, że budowany jest on w trzech etapach. - Pierwszy z nich, który będzie najszybciej zakończony, to trzysta łóżek, z czego pięćdziesiąt do intensywnej terapii i pozostałe do leczenia tlenowego - zapowiedział. - Załatwione są wszystkie sprawy formalno-prawne związane z organizowaniem szpitala. Trwają prace budowlane, będziemy potrzebowali ponad 500 osób personelu medycznego - dodał.

- Szpital jest budowany w pomieszczeniach w koronie Stadionu Narodowego w Warszawie - powiedział Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. - To duże pomieszczenia po to, żeby personel medyczny miał dostęp do dużej liczby pacjentów. Załatwione zostały wszystkie sprawy formalno-prawne - zapewnił.

Dworczyk powiedział również, jaki jest bieżący stan spraw związany ze szpitalem tymczasowym na Stadionie Narodowym. - Szpital jest budowany w 3. etapach: pierwszy etap, który będzie najszybciej zakończony to 300 łóżek, z czego 50 do intensywnej terapii i pozostałe do leczenia tlenowego - wyjaśnił. - Trwają dzisiaj prace budowlane. Są dostosowywane sanitariaty dla pacjentów i personelu. Budowane są śluzy, które będą oddzielały chorych od zdrowych, zwożony jest sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych - dodał.

Jak przyznał minister, „to, co jest bardzo dużym wyzwaniem to personel medyczny”. - Łącznie na te pierwszych 500 łóżek będziemy potrzebowali ponad 500 osób personelu medycznego, czyli przede wszystkim lekarzy, ale też pielęgniarek i ratowników medycznych - powiedział i podkreślił, że „projekt budowy szpitala spotkał się z bardzo pozytywnym oddźwiękiem”. - Zgłosiło się już ponad 160 osób z personelu medycznego, czyli pielęgniarek, lekarzy, ratowników medycznych i sanitariuszy - zaznaczył.

Michał Dworczyk poinformował również, że powstała specjalna infolinia dedykowana lekarzom i personelowi medycznemu, który chciałby podjąć pracę na w szpitalu tymczasowym. Uruchomiono również stronę internetową, gdzie osoby zainteresowane pracą lub wolontariatem mogą wypełnić formularz. - To świadczy o solidarności, która jest nam dzisiaj potrzebna w sposób szczególny - podkreślił. 

Szef Kancelarii Premiera zaapelował też do wszystkich, również polityków, aby „skupili się na tym, co najważniejsze, czyli na walce z pandemią”. - Choroba jest ponadpartyjna i niech też walka będzie ponadpartyjna - zaznaczył.

Minister Dworczyk podziękował szeregowi instytucji, które „wydelegowały pracowników, aby obiekt  powstał jak najszybciej”. - Bardzo za to dziękuję - powiedział wymieniając Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Agencję Rezerw Materiałowych. Jak zauważył Dworczyk, „ogromną pracę w projekt” włożył również dr n. med. Artur Zaczyński, zastępca dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA