Badanie potwierdza: Osocze ozdrowieńców pomaga chorym na COVID

Dr Nicole Bouvier i jej koledzy z Icahn School of Medicine at Mount Sinai, z Nowego Jorku przeanalizowali przypadki 39 pacjentów z ostrym lub zagrażającym życiu przebiegiem COVID-19. Połowie z nich podano osocze ozdrowieńców, które - jak wykazało badanie - pomogło w poprawie ich stanu ogólnego.

Aktualizacja: 16.09.2020 06:26 Publikacja: 16.09.2020 04:13

Badanie potwierdza: Osocze ozdrowieńców pomaga chorym na COVID

Foto: Homieg340; cropped by Beyond My Ken (talk) 22:26, 7 December 2013 (UTC) / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Badanie przeprowadzone przez zespół Nicole Bouvier wykazało, że pacjenci, którzy otrzymali osocze ozdrowieńców rzadziej potrzebowali podawania im tlenu, niż ci, którym osocza nie podano.

Ponadto - choć grupa badawcza była zbyt mała, by wyciągać daleko idące wnioski - w grupie, której podano chorym osocze ozdrowieńców stwierdzono mniej zgonów z powodu zakażenia koronawirusem niż w grupie, w której nie zastosowano terapii z użyciem osocza.

W USA Agencja Żywności i Leków wydała zgodę na stosowanie terapii osoczem ozdrowieńców w sytuacjach nadzwyczajnych.

Istotą takiej terapii jest obecność przeciwciał zwalczających wirusa w osoczu osób, które przeszły infekcję i powróciły do zdrowia.

W badaniu dr Bouvier i jej zespołu 28 proc. pacjentów, którzy nie otrzymali osocza, potrzebowało podawania im tlenu w trakcie terapii. W grupie, w której zastosowano terapię osoczem, odsetek ten wynosił 18 proc. - czytamy w "Nature Medicine".

Ponadto - jak piszą autorzy badania - "szanse przeżycia zwiększyły się w grupie, która otrzymywała osocze.

"Osocze ozdrowieńców może być skuteczne w walce z COVID-19" - dodają autorzy apelując o badania na większych, zróżnicowanych grupach, które miałyby potwierdzić tę hipotezę.

Badacze podkreślają jednocześnie, że skuteczność terapii osoczem zależy w dużej mierze od "jakości" osocza (czyli np. tego ile znajduje się w nim przeciwciał zwalczających koronawirusa SARS-CoV-2 - red.).

Jednocześnie badacze odkryli, że u żadnego z zakażonych koronawirusem uczestniczących w badaniu terapia osoczem nie dała żadnych wyraźnych efektów ubocznych.

Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień