fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Lek, który polecał Trump, szkodzi chorym na COVID-19?

AFP
Analiza 29 badań dotyczących zastosowania hydroksychlorochiny w terapii COVID-19 wskazuje, że lek ten nie tylko nie zmniejsza ryzyka zgonu przy ostrym przebiegu zakażenia koronawirusem, ale nawet - jeśli stosuje się ją wraz z antybiotykami - zwiększa ryzyko zgonu na COVID-19 o 27 proc. - wynika z publikacji na łamach "Clinical Microbiology and Infection".

Podanie hydroksychlorochiny, którą - jako skuteczny lek w terapii COVID-19 - kilkukrotnie wskazywał Donald Trump, a zażywać miał ją również prezydent Brazylii Jair Bolsonaro - nie wpływa na śmiertelność zakażonych koronawirusem.

Tak wynika z analizy blisko 30 badań poświęconych stosowaniu tego lekarstwa u chorych na COVID-19.

"Hydroksychlorochina sama nie jest związana ze zmniejszoną śmiertelnością hospitalizowanych pacjentów z COVID-19, ale - w połączeniu z azytromycyną (antybiotyk) znacząco zwiększą śmiertelność" - czytamy w "Clinical Microbiology and Infection".

Autorzy artykułu uważają, że wyciągnięte przez nich wnioski wskazują, że nie ma potrzeby prowadzenia dalszych badań nad stosowaniem hydroksychlorochiny w leczeniu zakażonych koronawirusem.

Analizę przeprowadzili naukowcy z francuskiego instytutu badawczego INSERM.

Agencja Żywności i Leków (FDA) wycofała już warunkową zgodę na wykorzystywanie hydroksychlorochiny przy leczeniu zakażonych koronawirusem. Z kolei WHO wstrzymało badania nad użyciem tego leku w terapii COVID-19.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA