fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

CDC wzywa wszystkich Amerykanów: noście maski, to działa

stock.adobe.com
W artykule, opublikowanym w czasopiśmie „Journal of American Medical Association”, agencja Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) dokonała przeglądu najnowszych badań naukowych i potwierdziła, że maseczki ochronne są kluczowym narzędziem w walce z Covid-19, pozwalającym znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, szczególnie gdy są powszechnie stosowane.

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że maseczki ochronne pomagają zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. - Nie jesteśmy bezbronni wobec Covid-19 - powiedział Robert R. Redfield, dyrektor CDC. - Materiałowe nakrycia twarzy to jedna z najpotężniejszych broni, dzięki którym możemy spowolnić i powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa - szczególnie gdy są one powszechnie stosowane przez społeczeństwo. Wszyscy Amerykanie mają obowiązek chronić siebie, swoje rodziny i społeczności - stwierdził.

Przegląd, dokonany przez CDC, obejmował dwa studia przypadków. W jednym z nich dowodzono, że przestrzeganie uniwersalnych zasad dotyczących noszenia maseczek zmniejszyło transmisję SARS-CoV-2 w bostońskim systemie opieki zdrowotnej. W drugim wskazano, jak maski ??zapobiegły rozprzestrzenianiu się zakażenia od dwóch fryzjerów w Missouri.

Szczególnie ciekawe jest to drugie studium. W salonie fryzjerskim w Springfield w stanie Missouri pracowało dwóch stylistów, zakażonych koronawirusem i mających objawy Covid-19. Jeden z nich, mimo objawów, wskazujących na chorobę układu oddechowego, przyjmował klientów przez osiem dni. Drugi ze stylistów zaraził się przypuszczalnie od współpracownika i również miał objawy, mimo to klienci przychodzili do niego przez 4 dni.

Zgodnie z polityką zakładu, w pełni współgrającą z lokalnymi rozporządzeniami, dotyczącymi zakrywania twarzy, obaj fryzjerzy nosili w pracy maseczki. W efekcie nie zachorował absolutnie żaden z ich 139 klientów, których przez ten czas przyjęli.

CDC podkreśla, że obaj styliści nosili dwuwarstwowe maski materiałowe lub maski chirurgiczne. Wizyta klienta trwała zwykle ok. 15 minut, ale czasami nawet 45. Ponad 98 proc. klientów nosiło osłony twarzy, przy czym u 47 proc. zwykłe maski materiałowe, 46 proc. - maski chirurgiczne, a 5 proc. - maski z filtrem N-95.

Badanie to jest kolejnym dowodem, wskazującym, że maseczki zapewniają kontrolę źródła infekcji - to znaczy, zapobiegają rozprzestrzenianiu się Covid-19 przez chore osoby, zakrywające twarz. Co innego, gdy fryzjerzy zdejmowali maski. Testy przeprowadzone wśród członków rodziny jednego ze stylistów wykazały kilka przypadków zakażeń.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA