Muzułmanie i Żydzi bardziej narażeni na COVID-19?

Z danych brytyjskiego urzędu statystycznego (ONS) wynika, że w Anglii i Walii śmiertelność z powodu COVID-19 jest większa wśród Muzułmanów, Żydów, Hindusów oraz Sikhów niż chrześcijan lub osób, które deklarują, że nie wyznają żadnej religii.

Aktualizacja: 19.06.2020 14:51 Publikacja: 19.06.2020 14:22

Muzułmanie i Żydzi bardziej narażeni na COVID-19?

Foto: AdobeStock

Najnowsze dane brytyjskiego urzędu statystycznego dotyczą także wcześniejszych badań, które wykazały, że ofiarami koronawirusa pada dużo więcej Afroamerykanów niż białych.

ONS zbierał i analizował dane od początku marca do 15 maja. Jak wynika z badań, śmiertelność wśród muzułmanów była wyższa niż w jakiejkolwiek innej grupie. Większą śmiertelność na koronawirusa zauważono także wśród Żydów, Hindusów oraz Sikhów.

„Widzimy znaczną różnicę w śmiertelności, uwzględniając pochodzenie etniczne” - czytamy w raporcie ONS. „Różnice między grupami religijnymi są wyjaśniane różnymi okolicznościami" - dodano i zwrócono uwagę na to, że część członków tych grup często mierzy się z trudnościami społecznymi i ekonomicznymi. - Po uwzględnieniu powyższych danych widać, że żydowscy mężczyźni są dwa razy bardziej narażeni niż mężczyźni, którzy są chrześcijanami. Podobnie jest w przypadku kobiet - podkreślił Nick Stripe, jeden z kierowników ONS. Jak dodał, aby dokładnie wyjaśnić to zjawisko, potrzebne są dalsze badania. - Znaczące różnice widać także w przypadku mężczyzn z Bangladeszu, Pakistanu i Indii - zauważył Stripe.

Według danych, w przypadku mężczyzn, śmiertelność wśród muzułmanów wynosiła 98,9 zgonów na 100 000 osób i 98,2 zgonów na 100 000 w przypadku kobiet. Dla tych, którzy twierdzili, że nie wyznają żadnej religii, liczba ta wyniosła 80,7 zgonów na 100 000 mężczyzn i 47,9 zgonów na 100 000 kobiet.

Badacze zaznaczają, że odkrycia te pokrywają się ze wcześniejszymi statystykami, które wskazywały, że Afroamerykanie i Azjaci w Anglii oraz Walii byli najbardziej narażeni na koronawirusa.

Liczby pokazują również, że najwyższy wskaźnik umieralności był wśród czarnoskórych mężczyzn - 255,7 zgonów na 100 000 osób. Dla porównania w przypadku mężczyzn białoskórych było to 87 zgonów na 100 000 osób. W przypadku danych dotyczących kobiet było to kolejno 119,8 zgonów na 100 000 osób, i 52 na 100 000. 

Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień