fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Chiny

Kolejny admirał z USA ostrzega przed inwazją Chin na Tajwan

John Aquilino
AFP
Pekin będzie w stanie dokonać inwazji na Tajwan wcześniej, niż wynikało z dotychczasowych przewidywań - twierdzi admirał John Aquilino, który ma objąć dowództwo nad amerykańskim Dowództwem Indo-Pacyfiku (United States Indo-Pacific Command).

W czasie przesłuchania przed komisją ds. sił zbrojnych Senatu admirał Aquilino mówił, że moment, w którym Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza będzie w stanie dokonać skutecznej inwazji na Tajwan jest "znacznie bliższy niż większość osób myśli".

Dotychczas szacowano, że Chiny nie będą w stanie przeprowadzić takiej inwazji do 2045 roku.

Wcześniej, 9 marca, admirał Philip Davidson, obecnie stojący na czele amerykańskiego Dowództwa Indo-Pacyfiku, występując na forum tej samej komisji mówił, że Chiny mogą dokonać inwazji na Tajwan w ciągu najbliższej dekady, a nawet w ciągu najbliższych sześciu lat.

Z kolei emerytowany generał H.R. McMaster, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Donalda Trumpa, ostrzegał w tym miesiącu, że miesiące po zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie (zaplanowanych na 2022 rok) mogą być okresem "wielkiego zagrożenia" jeśli chodzi o odwoływanie się przez Chiny do siły militarnej w regionie Azji.

Gen. McMaster przypomniał, że do aneksji Krymu przez Rosję doszło tuż po zimowych igrzyskach olimpijskich w Soczi, w 2014 roku.

Źródło: South China Morning Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA