fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Chiny

Niszczyciel USA na wodach Cieśniny Tajwańskiej

Niszczyciel USS Barry
United States Navy, Photographer's Mate Airman Rob Gaston / Public domain
Chiny oskarżyły USA o "poważne osłabianie pokoju i stabilności" w rejonie Cieśniny Tajwańskiej - po tym jak 14 października amerykański niszczyciel USS Barry przepłynął przez jej wody.

Zhang Chunhui, rzecznik chińskiego Dowództwa Teatru Wschodniego w wydanym oświadczeniu poinformował, że chińska armia monitorowała rejs niszczyciela przez wody Cieśniny Tajwańskiej. 

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję, integralną część swojego terytorium. Pekin nigdy nie wyrzekł się prawa do przywrócenia kontroli nad Tajwanem siłą.

Stosunek do Tajwanu jest jednym z punktów spornych w relacjach między USA a Chinami.

Pekin oskarżał w przeszłości Waszyngton i Tajpej o "zmowę", której celem jest formalne ogłoszenie niepodległości przez Tajwan.

W ostatnim czasie Chiny znacznie zwiększyły aktywność wojskową w rejonie Tajwanu.

Tymczasem USA mają w najbliższym czasie dostarczyć Tajwanowi nowoczesne systemy uzbrojenia - w tym drony MQ-9 i systemy rakietowe.

Zhang wezwał USA do powstrzymania się od "prowokacyjnych słów i działań" w rejonie Cieśniny Tajwańskiej dodając, że armia Chin będzie "bronić integralności terytorialnej kraju" oraz "utrzymywać pokój i stabilność w rejonie Cieśniny Tajwańskiej".

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA