fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Chiny

Chiny rozpoczęły ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu

Dmitriy Pichugin / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)
Chiny przeprowadzają ćwiczenia wojskowe w pobliżu Cieśniny Tajwańskiej, w odpowiedzi na obecną sytuację w tym regionie - poinformował rzecznik resortu obrony Chin, Ren Guoqiang.

Ren Guoqiang podkreślił, że celem ćwiczeń jest również "obrona suwerenności Chin" i ich integralności terytorialnej.

Rzecznik resortu obrony Chin stwierdził, że obecne działania rządzącej Tajwanem Demokratycznej Partii Postępowej i USA, które "prowadzą do kłopotów" to "droga donikąd".

Dwa dni temu Chiny - w odpowiedzi na protesty Tajwanu - oświadczyły, że ćwiczenia wojskowe u południowo-zachodniego wybrzeża Tajwanu, które odbyły się w ubiegłym tygodniu były "koniecznym działaniem", aby chronić suwerenność Chin. Tajwan określił ćwiczenia mianem prowokacji.

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i nigdy nie wyrzekły się użycia siły w celu odzyskania kontroli nad wyspą.

Państwo Środka w ostatnim czasie zwiększyły aktywność wojskową w rejonie Cieśniny Tajwańskiej, co władze w Tajpej postrzegają jako próbę zastraszenia i zmuszenia do podporządkowania się Pekinowi.

Ubiegłotygodniowe ćwiczenia miały miejsce w strefie identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu, pomiędzy Tajwanem a kontrolowanym przez Tajwan archipelagiem Dongsha Qundao.

Z kolei 17 września Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że dwa chińskie samoloty przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych wleciały w środę strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu.

Do incydentu doszło tuż przed wizytą podsekretarza stanu USA ds. stosunków gospodarczych Keitha Kracha na Tajwanie.

W sierpniu na Tajwan przyleciał sekretarz ds. zdrowia USA, Alex Azar, który był najwyższej rangi przedstawicielem administracji USA na Tajwanie od czterech dekad. Wówczas myśliwce chińskich sił powietrznych znalazły się po tajwańskiej stronie Cieśniny Tajwańskiej i były namierzane przez systemy rakietowe tajwańskiej obrony przeciwlotniczej.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA