fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Moskwa zrywa z Cyprem. Koniec raju dla Rosjan

AFP
To koniec 20-letniej prosperity rosyjskiego biznesu na Cyprze. Kreml rozpoczął procedurę zerwania umowy z Cyprem o unikaniu podwójnego opodatkowania. Władze uznały za nie do przyjęcia, cypryjskie propozycje zmian w umowie.

O decyzji rosyjskich władz poinformowało w poniedziałek ministerstwo finansów. W trakcie negocjacji Cypr wysunął propozycje, które zdaniem strony rosyjskiej „osłabiają i uniemożliwiają osiągnięcie zamierzonego efektu działań wspierających gospodarkę narodową i programy społeczne, a także ułatwią wolne od podatku wycofanie z terytorium Rosji za pośrednictwem cypryjskiej jurysdykcji. znacznych zasobów finansowych pochodzenia rosyjskiego".

Cypr, dzięki niskim podatkom, jest od początku istnienia Federacji Rosyjskiej najpopularniejszym kierunkiem wyprowadzania pieniędzy przez rosyjski biznes. Większość cypryjskich firm należy do Rosjan, podobnie jak luksusowych nieruchomości, hoteli, floty rybackiej. W sklepach Cypru sprzedawane produkty mają na etykietach informacje nie tylko po grecku i angielsku, ale, i po rosyjsku.

Tylko w 2019 r przedsiębiorcy z federacji zainwestowali w (najczęściej swoje) cypryjskie firmy 14,5 mld dolarów. Z Cypru do Rosji napłynęło 8,1 mld dol. w inwestycjach bezpośrednich. Choć są kwalifikowane przez Rosstat (urząd statystyczny) jako BIZ, to w rzeczywistości są to inwestycje rosyjskich przedsiębiorców, który swoje biznesy zarejestrowali na Cyprze.

Rosyjsko-cypryjska umowa z 2000 r o unikaniu podwójnego opodatkowania pozwalała obniżać w Rosji opodatkowanie z dywidend wypłacanych za granicę oraz z procentów od pożyczek i kredytów z odpowiednio 15 proc. i 20 procent do 5 proc. i 0 proc.

W marcu Władimir Putin zarządził zniesienie preferencyjnych stawek podatkowych „dla tych, którzy wycofują swoje dochody w formie dywidend na rachunki zagraniczne". Celem numer jeden był Cypr. Ministerstwo finansów wysłało podobne zawiadomienia o podwyższeniu stawek podatkowych na Maltę i do Luksemburga.

W kwietniu Rosja zaproponowała Cyprowi zniesienie wszystkich ulg podatkowych od rosyjskich dywidend i odsetek wypłaconych temu krajowi. Od tego czasu prowadzone były negocjacje.

W czerwcu rosyjski rząd zapowiedział zerwanie zawartej w 2013 r (obowiązuje od 2015 r) z Maltą konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania. Konwencja pozwala na zmniejszenie do 5 proc. na terenie Rosji opodatkowania zarejestrowanej na Malcie firmy czy posiadacza obywatelstwa, jeżeli przeleje on z Rosji na Maltę uzyskane dywidendy, procenty i opłaty licencyjne (tantiemy). Umowa ma przestać obowiązywać z końcem 2020 r. Teraz podobnie stanie się z umową z Cyprem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA