fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Polska Rada Biznesu ostrzega przed „daniną solidarnościową”

Adobe Stock
Polska Rada Biznesu w oświadczeniu apeluje do rządu i Sejmu o wycofanie lub daleko idącą rewizję projektu ustawy o funduszu solidarnościowym.

Zarząd Polskiej Rady Biznesu przypomina, że wprowadzenie w 2004 r. stałej 19 proc. stawki podatku liniowego dla przedsiębiorców było bardzo istotnym czynnikiem rozwoju polskiej przedsiębiorczości i konkurencyjności całej polskiej gospodarki.

Rada podkreśla, że zamiar wprowadzenia podatku solidarnościowego przez obecny rząd podważa ten fundament gospodarczego sukcesu Polski.

Tłumaczy, że wprowadzanie dodatkowych podatków celowych, które w założeniu mają zapewnić wsparcie potrzebującym grupom społecznym, jednocześnie osłabiaja gospodarcze źródła dochodów finansowych państwa, którymi są i pozostaną polscy przedsiębiorcy. - Kolejne obciążenia podatkowe oraz fiskalne polskich firm i przedsiębiorców, wprowadzone lub planowane przez obecny rząd, uderzają w ich potencjał inwestycyjny i trwale zmniejszają ich konkurencyjność - czytamy w oświadczeniu.

Czytaj także: Nowe daniny na kilkanaście miliardów

PRB zaznacza, że przedstawianie podwyższenia obciążeń podatkowych jako projektu wprowadzenia tzw. „daniny solidarnościowej” jest przejawem publicystycznej hipokryzji. Rada tłumaczy, że lokowanie dyskusji na tematy fiskalne w sferze moralnej prowadzi w sposób nieunikniony do narastania, nie zaś do łagodzenia napięć społecznych.

- Projekt „daniny solidarnościowej” ma przede wszystkim wymiar ekonomiczny i jako taki, w naszej ocenie, przyniesie zdecydowanie niekorzystne skutki dla całej gospodarki, w tym dla osób słusznie oczekujących pomocy ze strony Państwa – ocenia rada.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA