fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

#RZECZoBIZNESIE: Henryka Bochniarz: Może czas skończyć z VAT

tv.rp.pl
Na okrągło się wszędzie VAT reformuje i bez przerwy jest ten sam problem – mówi Henryka Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan.

Bochniarz przyznała, że najważniejsze co powinno być zrobione, żeby przekrętów na VAT było jak najmniej, to jest takie budowanie przepisów, żeby możliwość interpretacji i wykorzystywania luk była jak najmniejsza.

- Trzeba się zastanowić nad tym, czy może powrót do podatku obrotowego nie jest logiczniejszy – mówiła. - Na okrągło się wszędzie VAT reformuje i bez przerwy jest ten sam problem. Może trzeba sięgnąć do podstaw i zastanowić się, czy to jest najlepsza formuła ściągania podatku – dodała.

Zaznaczyła, że fakt, iż nie jesteśmy w stanie w miarę racjonalnie znaleźć przyczyn takich, a nie innych danych ekonomicznych, to już jest niepokojące. - To znaczy, że dzieją się w gospodarce rzeczy nieprzewidywalne – oceniła ekspertka.

Gość przyznała, że Lewiatan ma świetną współpracę w niektórych ministerstwach i niektórymi ludźmi, ale prawie żadną z innymi. - Należałoby to zmienić – oceniła. - Premier Morawiecki stara się to robić. To, że on próbuje określić strategię długofalową jest dobre, bo wiemy w którym kierunku będziemy mniej więcej zmierzać – zaznaczyła.

- Zobaczymy, co z tego, co proponowaliśmy będzie w projektach ustaw nad którymi pan minister Radziwiłł pracuje. To będzie prawdziwy weryfikator – dodała.

Bochniarz tłumaczyła, że plan Morawieckiego przewiduje trendy wieloletnie, ale nie mamy pojęcia co się za rok, dwa zdarzy. - Dobrze, że plan strategiczny jest, natomiast jak on będzie na końcu ścieżki wyglądał, trudno w tej chwili zgadnąć. Premier Morawiecki jest otwarty na propozycje i słucha nas – mówiła.

Stany Zjednoczone

Bochniarz stwierdziła, że Donat Trump jest przykładem osoby o bardzo rozwiniętym ego. Boję się, że przy różnych pomysłach nie szuka, żeby ktoś na to spojrzał i powiedział „nie”. Nawet jeśli tak jest to nie słucha tego. To jest bardzo niebezpieczne – mówiła.
- Wierzę, że system amerykański w którymś momencie powie „dosyć tego”. On się niesamowicie rozpędził i działa jak w firmie, w której jest jednoosobowe kierownictwo. Już widzimy ile jest negatywnych skutków tego – dodała.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA