fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Będą tanie mieszkania na wynajem

Fotorzepa, Adam Burakowski
Co najmniej 30 tysięcy lokali na wynajem o tzw. umiarkowanym czynszu ma powstać w ciągu 10 lat. Czynsze mają być niże od rynkowych o 40 proc.

10 września Sejm uchwalił ustawę umożliwiającą uruchomienie w 2015 r. rządowego programu finansowania społecznego budownictwa czynszowego.

- Posłowie przyjęli poprawki zgłoszone przez senatorów i przekazali ustawę do podpisu Prezydenta RP. To ważne uzupełnienie dotychczas działających programów mieszkaniowych rządu. Co najmniej 30 tysięcy mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu powstanie w perspektywie 10 lat - informuje Stanisław Krakowski z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju, podkreśla, że uruchomienie programu społecznego budownictwa czynszowego zwiększy dostępność mieszkań dla rodzin oraz osób młodych, rozpoczynających aktywność zawodową.

- Mieszkania budowane w ramach programu będą wynajmowane na stabilnych i atrakcyjnych finansowo warunkach. Chodzi zwłaszcza o okres najmu i czynsz, który nie może przekroczyć maksymalnych stawek określonych w ustawie - komentuje Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju. - Program zwiększy dostępność mieszkań dla osób dopiero rozpoczynających aktywność zawodową poprzez umożliwienie najmu pierwszego samodzielnego mieszkania na stabilnych i atrakcyjnych finansowo warunkach. Ustawa określa okres najmu i maksymalne stawki czynszu.

Program jest kierowany przede wszystkim do rodzin z dziećmi i osób młodych, osiągających umiarkowane dochody. Osoby te bardzo często przekraczają kryteria dochodowe, które decydują o ubieganiu się o lokal komunalny (zbyt wysokie zarobki), a jednocześnie zarabiają zbyt mało, by ubiegać się o kredyt na zakup mieszkania nawet z pomocą programu "Mieszkanie dla młodych".

- Program będzie też jednym z ważnych instrumentów lokalnej polityki mieszkaniowej. Preferencyjne finansowanie zwrotne będzie udzielane pod warunkiem zawarcia odpowiedniej umowy z gminą, określającej m.in. możliwość wskazywania najemców przez gminę - informuje Ministerstwo Infrastruktury.

- Jednym z kryteriów kwalifikacji jest pierwszeństwo dofinansowania inwestycji, w przypadku których większy udział wybudowanych mieszkań będzie przeznaczony dla rodzin z dziećmi. Przy czym minimalny udział takich mieszkań nie będzie mógł być niższy niż 50 proc. wybudowanych lokali mieszkalnych - zaznacza minister Wasiak.

Mieszkania o ograniczonych czynszach (przeciętnie o 40 proc. niższe w porównaniu ze stawkami czynszów na rynku komercyjnym w miastach wojewódzkich) będą budowane z udziałem preferencyjnego finansowania zwrotnego udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Podstawą programu będą preferencyjne kredyty i gwarancje nabycia emisji obligacji udzielane przez BGK, w ramach polityki mieszkaniowej państwa. Będą je otrzymywać kwalifikowani inwestorzy: towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe lub spółki gminne.

Źródłem finansowania będzie Fundusz Dopłat. W całym okresie realizacji nowego programu z budżetu państwa na zasilenie Funduszu Dopłat w BGK zostanie przeznaczone ponad 750 mln zł. Pozwoli to na udzielenie kredytów w łącznej kwocie ok. 4,5 mld zł - podaje Ministerstwo Infrastruktury.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA