fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

To tam deweloperzy budują najwięcej

materiały
Lista popularnych wśród deweloperów i ich klientów dzielnic Warszawy się zmienia.

Które dzielnice Warszawy polubili deweloperzy sprawdził portal NieruchomosciSzybko.pl.O wynikach analiz mówi ekspert tego serwisu Leszek Markiewicz:

Warszawa to miasto, które może się pochwalić zdecydowanie największą w Polsce ofertą rynku pierwotnego. Ta oferta nowych mieszkań jest ponad dwa razy większa niż w Krakowie i Wrocławiu. Stolica zdecydowanie przoduje również pod względem liczby mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów.

Na podstawie danych GUS postanowiliśmy sprawdzić, w których dzielnicach takie mieszkania powstają najczęściej. Wzięliśmy pod uwagę dane z 2017 i 2018 roku. Pokazują, że w ujęciu rocznym doszło do ciekawych zmian.

Bemowo - brak istotnych zmian

Białołęka - wzrost o 81 proc.

Bielany - spadek o 9 proc.

Mokotów - wzrost o 31 proc.

Ochota - spadek o 25 proc.

Praga - Południe - wzrost o 34 proc.

Praga - Północ - wzrost o 171 proc.

Rembertów - wzrost o 1144 proc.

Śródmieście - spadek o 75 proc.

Targówek - wzrost o 161 proc.

Ursus - wzrost o 64 proc.

Ursynów - spadek o 49 proc.

Wawer - spadek o 11 proc.

Wesoła - wzrost o 148 proc.

Wilanów - spadek o 47 proc.

Włochy - wzrost o 67 proc.

Wola - wzrost o 17 proc.

Żoliborz - spadek o 45 proc.

W skali całego stołecznego rynku bardzo ważny był duży wzrost liczby mieszkań oddawanych do użytku na Białołęce. Ta dzielnica w 2018 r. tylko nieznacznie wyprzedziła Wolę i zdystansowała Pragę - Południe i Mokotów. Warto wspomnieć, że rok wcześniej to właśnie Wola była dzielnicą ze zdecydowanie największą liczbą ukończonych mieszkań deweloperskich.

Wzrost liczby mieszkań oddawanych do użytku m.in. na terenie Białołęki, Woli i Mokotowa sprawił, że cały warszawski rynek pierwotny zakończył 2018 r. z wynikiem znacznie wyższym niż poprzednio. Mowa o 18-proc. wzroście liczby oddawanych do użytku mieszkań deweloperskich. Od stycznia do grudnia 2018 r. działający w Warszawie inwestorzy ukończyli aż 22,5 tys. mieszkań.

Dołączona tabela prezentuje również zmiany udziału poszczególnych dzielnic Warszawy w łącznej liczbie mieszkań deweloperskich oddawanych do użytku w 2017 roku i 2018 roku. Można stwierdzić, że w ujęciu rocznym mocno na znaczeniu zyskał m.in. Targówek. Analizowany udział tej dzielnicy wzrósł bowiem z 4 do 8 proc. Tym samym Targówek wyprzedził między innymi Bemowo, Wilanów, Bielany, Włochy, Ursus i Ursynów.

Wzrost znaczenia Targówka na deweloperskiej mapie Warszawy to ciekawe zjawisko. Można je powiązać między innymi z poszukiwaniem przez deweloperów nowych obszarów do budowy niedrogich mieszkań.

Sporym atutem Targówka w stosunku Białołęki lub Ursusa jest bardzo dobre połączenie z centrum miasta za pośrednictwem nowo wybudowanej linii metra. Mieszkańcy wspomnianej dzielnicy niebawem będą mogli korzystać ze stacji Targówek Mieszkaniowy oraz Trocka.

Warto podkreślić, że informacje odzwierciedlają decyzje inwestycyjne deweloperów sprzed ok. dwóch lat. Tyle bowiem trwa budowa przeciętnego mieszkania. Trudno przypuszczać, że w przypadku Warszawy taki czas pomiędzy rozpoczęciem a zakończeniem prac budowlanych jest znacząco krótszy lub dłuższy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA