fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

W trosce o środowisko i portfel

materiały
96 proc. użytkowników fotowoltaiki jest zadowolonych z instalacji – wynika z raportu Oferteo.pl. Największą przeszkodą na drodze do czystej energii jest biurokracja.

- W ciągu ostatnich kilku lat popularność przydomowych instalacji fotowoltaicznych gwałtownie wzrosła. Coraz więcej właścicieli nieruchomości postanawia rozpocząć produkcję własnej energii elektrycznej w sposób przyjazny dla środowiska – podkreślają eksperci portalu Oferteo.pl. - Według danych Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV z końcem 2019 roku w Polsce było już ponad 160 tysięcy mikroinstalacji. Oznacza to, że pod koniec ubiegłego roku panele zamontowane były na co 36. budynku mieszkalnym (prawie 3 proc. domów). Natomiast moc zainstalowanej fotowoltaiki w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym dnia 1 sierpnia 2020 roku wyniosła 2261,347 MW.

Wyniki badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl dowodzą, że głównym argumentem, który przekonuje Polaków do podjęcia decyzji o inwestycji w fotowoltaikę jest oszczędność. - Chęć ograniczenia kosztów energii przekonała w ubiegłym roku do montażu paneli aż 84 proc. inwestorów. Kolejną kwestią, którą się często kierowali, była ekologia wskazywana przez 57 proc. badanych. Niemal co trzeci ankietowany chciał skorzystać z nowoczesnych rozwiązań. 8 proc. uczestników badania zostało przekonanych do paneli fotowoltaicznych przez zadowolonych z tego rozwiązania znajomych – podają eksperci Oferteo.pl. - Działania związane z montażem paneli podejmujemy najczęściej wiosną. Najwięcej pytań pochodziło w ubiegłym roku z maja (14 proc.), kwietnia (13,5 proc.) i marca (13 proc.). Sporo pracy fachowcy mają także w czerwcu i lipcu (odpowiednio 9 i 8 proc.).

Aż 50 proc. instalacji fotowoltaicznych zamontowanych w 2019 roku miało moc 6-10 kWp. - Taki zestaw produkuje ok. 600-1000 kWh energii elektrycznej rocznie. 46 proc. badanych zdecydowało się natomiast na instalację o mocy 2-5 kWp, co powinno dawać odpowiednio 200-500 kWh na rok, czyli zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne średniej wielkości gospodarstwa domowego – czytamy w raporcie Oferteo. - Zestawy paneli, na które decydują się Polacy, zajmują zwykle powierzchnię od 21 do 30 mkw. (25 proc. badanych). Popularne są również mniejsze instalacje 11-20 mkw. (23 proc.) albo te nieco większe 31-40 mkw. (17 proc.). Co ciekawe, w ubiegłym roku aż 18 proc. badanych zamontowało na swojej posesji panele, które zajmowały powyżej 41 mkw.

Inwestorzy pytani o to, co w całym procesie sprawiło im najwięcej trudności, najczęściej wskazywali biurokrację. Walkę z formalnościami źle wspomina aż 29 proc. badanych. Wiele wysiłku wkładano także w znalezienie odpowiedniego wykonawcy oraz wybór sprzętu.

– Sporo osób, które w ostatnim czasie zdecydowało się na montaż paneli fotowoltaicznych przyznała, że wybór odpowiedniego wykonawcy przysporzył im wielu trudności – komentuje cytowany w komunikacie Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Dziś dziedzina ta staje się w Polsce coraz popularniejsza, a co za tym idzie – na rynku pojawia się coraz więcej firm specjalistycznych. Wielu wykonawców zajmuje się nie tylko montażem paneli, ale także pomaga w doborze odpowiedniego sprzętu, określeniu zapotrzebowania energetycznego, a nawet załatwieniu formalności i dofinansowania. Odpowiednio wybrany specjalista może więc pomóc zleceniodawcy uporać się ze wszystkimi najbardziej problematycznymi kwestiami w całym procesie.

Dodaje, że wiele osób wciąż może mieć wątpliwości, czy warto inwestować w fotowoltaikę. - Odpowiedzi tych, którzy już się na nią zdecydowali, powinny studzić te obawy. Aż 96 proc. osób, które rozpoczęły produkcję ekologicznej energii na własny użytek, jest zadowolona z tego wyboru. 37 proc. deklaruje, że w przyszłości planuje rozbudować swoją instalację – podaje ekspert. Metodologia badania To pierwsza edycja „Raportu o fotowoltaice w Polsce", kolejne będą realizowane co rok. Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w sierpniu 2020 roku metodą CAWI na próbie 696 osób. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA