Budowa i remont

Pompy ciepła poszukiwane

Braas
Jakich urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych szukają Polacy? Najczęściej pomp ciepła.

Najpopularniejszymi urządzeniami do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych są pompy ciepła - wynika z badania serwisu Oferteo.pl. Służą one do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej - zwykle w domu do 150 mkw., zamieszkiwanym przez rodzinę liczącą 3-4 osoby.

- Pompy ciepła przypominają rozmiarem niewielką lodówkę, a dzięki przemianom termodynamicznym, które w nich zachodzą, przekazują ciepło ze źródła dolnego (powietrza, gruntu, wody) do górnego (wody, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania). Pewną wadą pomp ciepła jest ich uzależnienie od działania energii elektrycznej - tłumaczy ekspert Oferteo.pl.

Kolektory, nie ogniwa fotowoltaiczne

Co trzeci użytkownik Oferteo.pl wskazał w badaniu, że interesuje go zakup kolektorów słonecznych. Najczęściej wykorzystuje się je do podgrzewania wody użytkowej, wody w basenie, a także do ogrzewania pomieszczeń. Umieszczony w kolektorze absorber pochłania promieniowanie słoneczne, a następnie zamienia je w ciepło. Dzięki temu ogrzewa się czynnik grzewczy, który przepływa przez kolektor do zasobnika i tam oddaje ciepło wodzie użytkowej.

Najrzadziej poszukiwane były ogniwa fotowoltaiczne, służące do zamiany energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Wskazało na nie 13 proc. użytkowników.

Dotacje zachęcają

- Pamiętajmy, że można uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż instalacji OZE, a także na wymianę już istniejących instalacji na bardziej ekologiczne - przypomina Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl.

Obecnie o dofinansowanie można ubiegać się w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu i Wrocławiu.

Ogrzewanie budynku oraz podgrzewanie wody - to najważniejsze cele wykorzystania odnawialnych źródeł energii według użytkowników Oferteo.pl. Wskazało tak aż 70 proc. badanych. Na wytwarzanie energii elektrycznej jako na główny cel, wskazało 16 proc. respondentów. Natomiast 14 proc. zadeklarowało, że ich głównym celem wykorzystania OZE ma być chłodzenie.

Z analizy portalu Oferteo.pl wynika, że urządzenia do pozyskiwania odnawialnych źródeł energii najczęściej są montowane w mniejszych i najbardziej popularnych w Polsce domach - czyli o powierzchni do 150 mkw. Takiego metrażu dotyczyła niemal połowa, bo aż 47 proc. zapytań ofertowych złożonych przez użytkowników. - Nieco mniejszy odsetek osób wskazał domy o powierzchni 151-200 mkw. - 35 proc. Najmniej zapytań dotyczyło największych domów - wylicza Karol Grygiel.

Instalacje OZE najczęściej miałyby być montowane w domach zamieszkiwanych przez 3-4 osoby (58 proc.).

Co to daje?

Budowa domu wyposażonego w instalacje OZE może być od 15 do 25 proc. droższa niż postawienie domu tradycyjnego, ogrzewanego za pomocą gazu. Jednak według przygotowanej przez Oferteo.pl kalkulacji, roczny koszt utrzymania domu ekologicznego jest o ponad 1200 zł niższy niż standardowego budynku. Oszczędność wynika głównie z niższych kosztów ogrzewania domu.

Według prognoz różnica w kosztach budowy będzie się stopniowo zmniejszać nawet do poziomu mniejszego niż 10 proc. Przykładem mogą być doświadczenia niemieckie, gdzie obecnie różnica w koszcie budowy domu energooszczędnego w stosunku do domu tradycyjnego wynosi 8 proc., a jeszcze na początku lat 90. XX wieku wynosiła ponad 30 proc. - podaje Oferteo.pl.

Źródło: ekonomia.rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL