fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Budowlanka się nie poddaje

ROL
Aż 92 proc. firm z branży budowlanej nie przerwało działalności - wynika z badania Oferteo.pl. Część musi jednak rezygnować z niektórych zleceń.

Firmy działające w branży budowlanej nie odczuwają skutków kryzysu tak dotkliwie jak pozostałe. - Nie oznacza to jednak, że obecna sytuacja nie ma wpływu na ich działalność - mówią eksperci Oferteo.pl. - 64 proc. przyznaje, że zostało zmuszonych do odwołania niektórych zleceń. Przedsiębiorcy obawiają się przede wszystkim o zdrowie swoje i pracowników.

Aż 49 proc. przedsiębiorców zadeklarowało, że zlecenia realizuje "normalnie", 43 proc. zdecydowało się natomiast na ograniczenie zakresu usług. - Wygląda więc na to, że obecna trudna sytuacja na rynku nie odbija się na branży budowlanej tak jak na pozostałych - mówią autorzy badania. - Odsetek nieustannie działających firm ze wszystkich sektorów gospodarki jest bowiem nieco niższy i wynosi 88 proc. Sam fakt kontynuowania działalności nie oznacza niestety, że kryzys ich nie dotyka.

Wśród największych wyzwań właściciele firm budowlanych wskazywali obawę o zdrowie swoje i całego zespołu. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 70 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazła się konieczność ograniczenia kontaktu z klientem wskazana przed 57 proc. przedsiębiorców, a na kolejnych - opóźnienia w dostawach materiałów (32 proc.) i problemy z ich dostępnością (26 proc.).

Na pytanie, „czy posiadają Państwo zabezpieczenie finansowe na wypadek zmniejszenia przychodów?", niemal jedna trzecia (30 proc.) właścicieli firm budowlanych odpowiedziała, że nie posiada żadnych oszczędności. 35 proc. przedsiębiorców przyznało, że zgromadzone środki wystarczą im na pokrycie kosztów działalności przez miesiąc lub dwa, a 22 proc. respondentów nie będzie w stanie utrzymać się z oszczędności nawet przez miesiąc.

Aż 55 proc. przedsiębiorców prowadzących firmę budowlaną zaznaczyło, że zaczyna już obserwować narastające zatory płatnicze, a 78 proc. przyznało, że w najbliższym czasie spodziewa się ich pogłębienia.

- Największe obawy branży budowlanej w związku z epidemią są bardzo zbliżone do obaw wszystkich przedsiębiorców. Firmy chcą nadal działać i realizować zlecenia, zatem najbardziej boją się ich zmniejszającej się liczby (79 proc.), a także rezygnacji obecnych klientów (53 proc.) - mówią autorzy badania. - Wielu z nich wśród obaw wskazywało również powstawanie zatorów płatniczych (32 proc.) i brak środków potrzebnych na spłatę zobowiązań (26 proc.). Co czwarty badany zaznaczył, że obawia się utrudnionego dostępu do niezbędnych materiałów.

Przedsiębiorcy w trudnym czasie obawiają się przede wszystkim utraty kolejnych zleceń. Ich brak może prowadzić do narastających zadłużeń i niewydolności finansowej przedsiębiorstwa - komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. - Stale napływające i realizowane zlecenia to główny czynnik dający przedsiębiorstwu szansę na przetrwanie kryzysu i stosunkowo szybki powrót do normalności. W obecnych czasach warto rozważyć stosowanie nowych metod poszukiwania klientów, takich jak serwisy online.

Według badania Oferteo.pl najczęściej podejmowanymi przez przedsiębiorców krokami mającymi na celu walkę ze skutkami kryzysu są ograniczenie kosztów i inwestycji. - Nie inaczej jest w przypadku branży budowlanej. To właśnie te dwa środki zaradcze wskazywane były najczęściej. Właściciele takich firm decydują się również na dzielenie pracowników na mniejsze zespoły (22 proc.), a także próbują pozyskać dodatkowe środki z zewnątrz (12 proc.) - podają eksperci serwisu. - Zapytani o to, czy w związku z epidemią planują zwolnienia pracowników, 23 proc. właścicieli firm budowlanych odpowiedziało twierdząco. 39 proc. nie podjęło jeszcze decyzji. W ich przypadku kluczowe mogą się okazać najbliższe tygodnie oraz stopniowe odmrażanie gospodarki i wznawianie działania zatrzymanych firm.

Metodologia badania

Dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w 2020 roku na grupie ponad 1 255 przedsiębiorców działających w branży budowlanej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA