fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Domek z ogródkiem na wsi przed czterdziestką

materiały prasowe
Najczęściej budujemy się na wsiach i w niedużych miastach - wynika z raportu Oferteo.pl. Inwestycję rozpoczynamy między 30 a 40 rokiem życia.

- Polacy budują domy, bo chcą mieć więcej przestrzeni, marzą o ogrodzie i uważają, że to bardziej opłacalne niż zakup mieszkania - wynika z analiz Oferteo.pl. Eksperci wskazują, że Polacy zdecydowanie najchętniej budują domy na terenach wiejskich.

- Od lat cieszą się one niesłabnącą popularnością wśród inwestorów. W 2019 roku to właśnie na wsiach powstało 61 proc. wszystkich nowych domów. Na kolejnych miejscach znalazły się nieduże miasta od 11 do 50 tys. (12 proc.) lub poniżej 10 tys. (9 proc.) mieszkańców - wskazują eksperci Oferteo.pl. Wyraźnie unikamy dużych miast. Te, w których liczba mieszkańców wynosi od 251 do 500 tys., wybrało w ubiegłym roku tylko 2 proc. osób planujących budowę, a te powyżej 500 tys. mieszkańców - 6 proc.

Wyniki badania pokazują, że przy wyborze lokalizacji kierujemy się przede wszystkim tym, czy dana okolica nam odpowiada (66 proc.). Dla 32 proc. badanych kluczowe znaczenie ma cena działki, a dla 21 proc. - odległość od miejsca pracy. Wśród pozostałych aspektów wskazywano odległość od szkół i przedszkoli (19 proc.) i od miejsca zamieszkania rodziny (17 proc.). W przypadku co piątego ankietowanego lokalizację zdeterminowała odziedziczona działka.

- W ostatnim roku najwięcej inwestycji powstało w województwach śląskim (13 proc.), mazowieckim (12 proc.) i dolnośląskim (11 proc.), a najmniej w województwie opolskim oraz podlaskim (po 2 proc.).

Pytani, co skłoniło ich do wybudowania domu, inwestorzy od lat najczęściej odpowiadają, że była to chęć realizacji marzenia. - W ten sposób odpowiedziała ponad połowa ankietowanych. 40 proc. budujących stwierdziło, że kierowali się względami finansowymi, gdyż budowa domu wydawała im się bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż kupno mieszkania. Dla wielu osób zachętą był ogród (37 proc.), a także możliwość zwiększenia powierzchni mieszkalnej (36 proc.). - podają autorzy badania. - Aby zrealizować marzenia i zamieszkać we własnym domu, nie wystarczy jednak zainwestowanie odpowiedniej sumy pieniędzy. Budujący zmagają się także z wieloma dodatkowymi trudnościami podczas całego procesu inwestycyjnego.

Jako najbardziej uciążliwe w 2019 roku podawali załatwienie wszystkich formalności (48 proc. badanych) i znalezienie odpowiedniej ekipy (40 proc.). Co piąty badany miał problem ze zbilansowaniem budżetu. Inwestorzy źle wspominają również sprawowanie nadzoru nad ekipą budowlaną oraz trudności ze znalezieniem wykonawców.

- Poszukiwanie odpowiednich osób do pracy często wskazywane jest jako największa trudność podczas budowy domu. Dotyczy to zarówno ekipy budowlanej, jak i wykończeniowej - mówi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.- Aby jak najbardziej ułatwić sobie ten proces, warto rozpocząć go możliwie jak najwcześniej. Pozwoli to nam na rozważenie i porównanie dostępnych ofert i zapoznanie się z rekomendacjami poprzednich klientów firm budowlanych.

Wyniki ankiety Oferteo.pl pokazują, że budowę własnego domu rozpoczynają najczęściej osoby między 30 a 40 rokiem życia. W ostatnim roku co czwarty budujący miał 31 - 35 lat, a 23 proc. - od 36 do 40 lat. - Rzadziej dom budowały osoby po 40. roku życia (33 proc. badanych), a najmniejszy odsetek stanowili badani przed 30 (18 proc.).

47 proc. budujących dom w 2019 roku przeprowadzało się do niego z własnego mieszkania, 17 proc. - z wynajmowanego, a 15 proc. wyprowadzało się od rodziców.

Metodologia badania Przedstawione w raporcie "O budowie domów w Polsce" dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2020 roku metodą CAWI na próbie 660 osób, które w 2019 roku budowały dom.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA