fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Kolejna porażka rządu Borisa Johnsona w sprawie brexitu

AFP
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson odniósł czwartą porażkę w Izbie Lordów. Parowie poparli kolejną poprawkę do rządowej ustawy o opuszczeniu Unii Europejskiej.

Za tzw. poprawką Dubsa głosowało 300 lordów, 220 było przeciw.

Przedstawiona przez lorda Dubsa poprawka przywraca dzieciom uchodźców prawo do połączenia z rodziną w Wielkiej Brytanii po brexicie. Wnioskodawca apelował do rządu, by nie używać "niewielkiej liczby dzieci", których dotyczy sprawa, jako karty przetargowej w rozmowach z Brukselą.

Dubs oskarżył ministrów o próbę usunięcia zapisanych we wcześniejszej wersji umowy rozwodowej przepisów ochronnych dla dzieci uchodźców. Oświadczył, że utrzymanie zapisów to sprawa godności ludzkiej.

Wzywając rząd, by "nie zamykał drzwi" przed dotkniętymi problemem nieletnimi laburzysta mówił, że wiele dzieci, których dotyczy poprawka, przebywa w "szokujących warunkach" w obozach dla uchodźców we Francji, gdzie grozi im wykorzystywanie na tle seksualnym.

Zdaniem Dubsa, przyjęcie poprawki uderzy w grupy przestępcze zajmujące się przemytem ludzi.

Odpowiadająca wnioskodawcy minister Susan Williams z Partii Konserwatywnej oświadczyła, że w ciągu dekady swych rządów torysi udowodnili, że chcą chronić dzieci narażone na niebezpieczeństwo i że to się nie zmieni. Poinformowała, że od 2010 r. Wielka Brytania udzieliła schronienia 41 tys. dzieci, wśród których 5 tys. nie miało opieki rodziny.

W środę ustawa wróci do Izby Gmin. Według Sky News, poprawka Dubsa zostanie odrzucona przez izbę niższą, w której po grudniowych przyspieszonych wyborach Partia Konserwatywna ma większość.

W poniedziałek Izba Lordów trzykrotnie zagłosowała wbrew stanowisku rządu - w sprawie wydawania dokumentów obywatelom państw UE mieszkających w Wielkiej Brytanii oraz dwóch poprawek dotyczących sądownictwa.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA