fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Sondaż: Brexit Party w odwrocie w Walii. Wygrają laburzyści

AFP
Partia Pracy prowadzi w sondażu przeprowadzonym na terenie Walii z sześciopunktową przewagę nad konserwatystami - wynika z badania przeprowadzonego dla ITV Wales.

Laburzystom wciąż brakuje do powtórzenia wyniku wyborczego z 2017 roku, gdy ich przewaga nad Partią Konserwatywną wyniosła 15 pkt. proc. Torysi natomiast mają szansę na wywalczenie kilku miejsc i po zwyżce w sondażu są już blisko wyniku 34 proc., który mieli za czasów Theresy May. 

W porównaniu do poprzednich badań najnowszy sondaż dla ITV wskazuje, że dwie główne partie - Pracy (38 proc.) i Konserwatywna (32 proc.) zyskują kosztem mniejszych ugrupowań. W porównaniu z badaniem z początku listopada, laburzyści zyskali aż 9 pkt. proc. a partia rządząca - pkt. proc.

Na kolejnych miejscach w sondażu znalazły się: lokalna walijska Plaid Cymru (11 procent), Liberalni Demokraci (9 procent), Brexit Party (8 procent) i Zieloni (1 proc.). Wszystkie te ugrupowania zanotowały ostatnio spadek poparcia. Największy dotknęło partię Nigela Farage'a, która straciła aż 7 pkt. proc. w trzy tygodnie.

Zdaniem analityków jest coraz mniej prawdopodobne, by Brexit Party wywalczyła mandat z Walii. Według prognozowanych wyników, 24 miejsca miejsca w Izbie Gmin z tego regionu będą mieli laburzyści, 12 - konserwatyści, 3 - Plaid Cymru a 1 - Liberalni Demokraci.  

Sondaż YouGov dla ITV Wales i Cardiff University przeprowadzono na próbie 1116 dorosłych mieszkańców Walii w dniach 22–25 listopada 2019 r.

Wybory w Wielkiej Brytanii odbędą się 12 grudnia.

Źródło: rp.pl/ ITV
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA