fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Przyspieszają rozmowy w sprawie brexitu

AFP
Unia Europejska po spotkaniu negocjatorów Michela Barniera i Stephena Barclaya zgodziła się na przyspieszenie rozmów, które mają doprowadzić do osiągnięcia porozumienia ws. brexitu.

- Wczoraj odbyłem dobrą rozmowę z  premierem Irlandii Leo Varadkarem i myślę, że obaj widzimy drogę do porozumienia, ale to nie oznacza, że porozumienie zostało osiągnięte - powiedział dziś Boris Johnson.

- Jest sposób, aby to osiągnąć. Teraz ważne jest, aby negocjatorzy po obu stronach podjęli odpowiednie rozmowy na temat tego, jak to rozwiązać - dodał premier Wielkiej Brytanii.

Johnson podkreślił jednocześnie, że kraj jest przygotowany na możliwość wyjścia z Unii Europejskiej bez porozumienia. 

W podobnym tonie wypowiedział się premier Irlandii. Sygnał ze strony Wielkiej Brytanii natychmiast dostrzeżono w Brukseli. Uznano, że obaj przywódcy mogli osiągnąć kompromis w sprawie irlandzkiego backstopu, największego punktu spornego w negocjacjach brexitowych.

O pozytywnych sygnałach mówił szef Rady Europejskiej Donald Tusk. - Tydzień temu powiedziałem premierowi Johnsonowi, że jeśli do dziś nie będzie propozycji, ogłosiłbym publicznie, że nie ma już szans na porozumienie - powiedział.

- Otrzymałem obiecujące sygnały od premiera Irlandii, że porozumienie jest nadal możliwe. W tej chwili w Brukseli odbywają się rozmowy techniczne - dodał.

Po dwóch godzinach rozmów Johnson i Varadkar powiedzieli, że "w interesie wszystkich" jest osiągnięcie porozumienia. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA