fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Sondaż: Brytyjczycy gubią się w tym, które partie chcą brexitu, a które nie

Choć cała retoryka Nigela Farage'a skupia się wokół brexitu, część Brytyjczyków nie ma pojęcia, czy jest on za wyjściem Zjednoczonego Królestwa z UE, czy nie
AFP
Jak oceniają stosunek różnych partii do brexitu Brytyjczycy? Okazuje się, iż nawet pewna część zwolenników Brexit Party myśli, że nowe ugrupowanie Nigela Farage'a jest przeciwne wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

Brexit Party jest jednak postrzegana jako najbardziej probrexitowa partia na brytyjskiej scenie politycznej. Za taką postrzega ją 79 procent badanych w sondażu instytutu YouGov. 3 procent uważa, że Nigel Farage wcale nie chce wyjść z UE, a 2 procent - że nie jest ani probrexitowa, ani anty. Pozostali nie mają zdania.

Nowe ugrupowania Farage'a zdystansowało jego starą partię - UKIP. W jej przypadku jako probrexitową ocenią ją 71 procent ankietowanych, odwrotnego zdania jest 5 procent. Ostatnia partia, postrzegana jako opowiadająca się za wyjściem z UE, to konserwatyści. Tu jednak zdania są już mocno podzielone - 37 procent uważa, że partia Theresy May chce brexitu, 24 procent - że nie.

Aż 19 procent badanych w przypadku torysów stwierdziło, że partia nie ma określonego wektora w tej kwestii. Potwierdzeniem tego byłyby głosowania w Izbie Gmin, w których posłowie odrzucili wszystkie przedstawione scenariusze brexitu, jednocześnie wyrażając sprzeciw wobec rozwodu bez umowy. Ale w tej kwestii jeszcze bardziej niejasne jest stanowisko Partii Pracy, w której przypadku co piąty Brytyjczyk nie wie, czego chce w sprawie brexitu.

Jednocześnie partii Jeremy'ego Corbyna daleko do lidera wśród ugrupowań postrzeganych jako antybrexitowe. Tu palma pierwszeństwa zdecydowanie należy do Szkockiej Partii Narodowej (SNP), którą jako przeciwników wyjścia z UE postrzega dwóch na trzech ankietowanych.

SNP pod tym względem wyprzedziła Liberalnych Demokratów (53 procent uważa ją za antybrexitową), Zielonych (46 procent) i labourzystów (42 procent) - mimo, że Corbyn głośno wzywa do ponownego referendum w tej sprawie.

Dużą zagadką dla wyborców okazuje się inna nowopowstała partia Change UK, z list której do europarlamentu ma się ubiegać były polski minister Jacek Rostowski. Choć sprzeciw wobec wyjścia z Unii jest jedynym dotąd znanym stanowiskiem ugrupowania, stworzonego przez niezależnych polityków z Izby Gmin, za antybrexitowe uznaje je tylko 38 procent ankietowanych. Absolutnie nieodgadniona jest za to centrolewicowa regionalna partia Plaid Cymru. 60 procent pytanych przez YouGov nie ma pojęcia, za czym opowiadają się Walijczycy.

Sondaż przeprowadzono w dniach 24-25 kwietnia na próbie 1730 dorosłych Brytyjczyków.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA