fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Minister obrony Wielkiej Brytanii: Musimy być gotowi do użycia "twardej siły"

AFP
Wielka Brytania powinna być gotowa do użycia sił wojskowych w celu wsparcia swoich globalnych interesów po wyjściu z Unii Europejskiej - powiedział minister obrony Gavin Williamson.

Brytyjski minister obrony uważa, że granice między wojna a pokojem się zacierają. Gavin Williamson nakreślił plan wysłania nowego lotniskowca na Pacyfik, zainwestowania w ofensywne zdolności cybernetyczne i przyjęcia bardziej zdecydowanego stanowiska armii niż miało to miejsce w ostatnich latach. 

- Brexit zaprowadził nas do ważnego momentu w naszej historii. Musimy wzmocnić naszą globalną obecność, naszą siłę i liczebność - powiedział Williamson.

Jego zdaniem Wielka Brytania i jej sojusznicy muszą być gotowi do "użycia twardej siły do wspierania naszych interesów".

Czytaj także: 

Brexit: Wielka Brytania i Szwajcaria podpiszą umowę

Brexit: Przełamać impas. Dziś spotkanie negocjatorów

Wielka Brytania znajduje się w samym środku najpoważniejszego kryzysu politycznego od czasów drugiej wojny światowej. Premier Theresa May próbuje w ostatniej chwili osiągnąć porozumienie w sprawie wyjścia z Unii europejskiej. Zakończy to ponad cztery dekady integracji politycznej i gospodarczej w Europie.

- Możemy budować nowe sojusze, na nowo rozwijać stare, a co najważniejsze, dać jasno do zrozumienia, że jesteśmy państwem, które będzie działać w razie potrzeby. Będziemy narodem, do którego będzie można się zwrócić, gdy świat będzie potrzebował przywództwa - powiedział minister.

Williamson ogłosi, że pierwsza misja lotniskowca HMS Queen Elizabeth będzie obejmowała działania w regionie Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i Pacyfiku. Statek będzie przewoził dwie eskadry brytyjskich i amerykańskich odrzutowców F-35.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA