fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze ekonomiczne

Zbieg okoliczności

Fotorzepa
Blokada gospodarcza Kataru i uruchomienie największych rosyjskich zakładów LNG dzieją się w tym samym czasie. Ale to zapewne tylko zbieg okoliczności.

Katar jest największym na świecie eksporterem gazu skroplonego. Według najnowszego raportu energetycznego BP, w minionym roku maleńki, ale wpływowy arabski emirat sprzedał za granicę 104,4 mld m3 LNG. Najwięcej kupiła Azja - 68 mld m3, a Europa 24 mld m3.

Rosja, która ma na razie jeden zakład skraplania gazu (na Sachalinie - należy do Gazpromu), wyeksportowała 14 mld m3 LNG - wszystko do Azji. Natomiast gazu rurociągowego Gazprom przesłał 190,8 mld m3, z czego - 166,1 kupiła Europa (dane rosyjskie mówią o 173 mld m3).

Na europejskim rynku nie Katar jest największym konkurentem Gazpromu, ale Norwegowie, którzy w minionym roku sprzedali tu 110 mld m3 swojego surowca. Przy całkowitym imporcie rocznym na poziomie 416 mld m3 te dwa państwa będą rywalizować o pozycję na Starym Kontynencie. Co ciekawe liczy się też Holandia, która sprzedała sąsiadom blisko 60 mld m3 gazu i Algieria, ze swoim LNG.

Wróćmy jednak do Kataru i blokady ekonomicznej emiratu przez kraje Półwyspu Arabskiego, przede wszystkim jedynego lądowego sąsiada - Arabię Saudyjską. Czy maleńki, ale bardzo samodzielny i jak na nasze standardy - postępowy (to tu działa telewizja Al-Dżazira) emirat podpadł srogim sąsiadom?

Otóż emir Kataru miał udzielić wywiadu, w którym dobrze wypowiedział się o wrogach Arabii - Iranie, Izraelu i Hamasie. Emir zaprzecza, twierdząc, że to hakerzy włamali się na strony katarskiej agencji prasowej i umieścili tam wywiad.

Emir poprosił więc FBI o wyjaśnienie sprawy, a w mediach pojawiły się głosy, że jest to dzieło Rosjan (Putin oficjalnie zaprzeczył). Pofantazjujmy więc, co miałby do ugrania Kreml skłócając arabskie kraje?

Okazuje się, że dużo. W tym roku ruszy na Półwyspie Jamalskim największy zakład skraplania gazu budowany przez prywatny Novatek, w którym Gazprom ma blisko 20 proc. akcji. Rosjanie chcą sprzedawać LNG z Jamału na rynek Azji, na którym teraz króluje surowiec katarski.

To po pierwsze. Po drugie zbuntowane wobec Gazpromu państwa Europy Środkowej i Wschodniej szukają nowych źródeł zaopatrzenia w gaz. Polska ma kontrakt z Katarem i USA, Litwa z USA, inne kraje też myślą o LNG. Estonia i Łotwa chcą budować własny terminal.

Wyeliminowanie Kataru z europejskiego rynku, robi miejsce na kolejną inwestycję rosyjską - zakłady LNG pod St. Petersburgiem, które Gazprom chce budować razem z Shell'em Byłby to gaz całkowicie przeznaczony na rynek europejski i wzmacniający hegemonię surowcową Rosjan na Starym Kontynencie.

Szefowie Gazpromu już wiedzą jak to zadziała: „Połączenie dostaw gazu rurociągowego i rosyjskiego gazu skroplonego może mieć miejsce w ramach jednego kontraktu. Widzimy ogromne tego zalety; gazociągi Nord Stream i budowany Nord Steram-2 pracowałyby nie na połowę mocy średnio w roku, ale cały rok ze stuprocentową mocą" - rozmarzył się Walerij Golubiew wiceprezes Gazpromu.

To może się udać, przy ślepym wsparciu zachodnich koncernów, bierności Brukseli i blokadzie Kataru. Prawdziwym zbiegiem okoliczności, blokada pojawiała się w odpowiednim momencie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA