fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Piotr Dardziński: Naukowcy nie wiedzą co mają badać

tv.rp.pl
Dzisiaj problem polega na tym, że laboratoria stoją jeszcze puste – mówi Piotr Dardziński, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W ubiegłym roku wytworzyła się nam moda na innowacje. - Już lekko zaczynam nerwowo reagować na słowo „innowacja", ale z każdej mody jest jakiś efekt – mówił Dardziński. - Nawet jak z tego mówienia 10 proc. się zrealizuje to jest jakiś krok do przodu – dodał.

Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaznaczył, że albo szybko przestawimy polską gospodarkę i naukę na tryb technologicznego rozwoju, albo przegramy pewien cywilizacyjny wyścig. - Żeby ją przestawić potrzebne są zmiany prawne, stąd pierwsza ustawa o innowacjach – wyjaśnił.

- Bardzo dużo uczymy się na błędach popełnianych przez tych, którzy nas wyprzedzają w tym momencie. Najnowsze technologie rodzą się bardzo szybko, więc nie jesteśmy tak daleko z tyłu. Bardzo często mamy ludzi, którzy przebijają kompetencjami także tych, z którymi konkurujemy – tłumaczył. Wg Dardzińskiego mamy bardzo dobrą infrastrukturę. -Zainwestowaliśmy w poprzednich perspektywach mocno w laboratoria. Dzisiaj problem polega na tym, że te laboratoria stoją jeszcze puste – ocenił.

- To co rozstrzygnie w wyścigu technologicznym to będą ludzie – przyznał Dardziński.

Pierwsza ustawa o innowacyjności wchodzi w życie 1 stycznia 2017 r. - Chcielibyśmy, żeby druga ustawa weszła w życie 1 stycznia 2018 r. Mamy nadzieję, że proces legislacyjny zakończy się do połowy roku – prognozował gość.

Dardziński wyliczył kilka silne i słabych stron Polski w innowacyjności.

- Potrafimy dużo budować i łatwiej jest nam z projektami o charakterze infrastrukturalnym – mówił. - Dużo trudniej jest nam z projektami tam, gdzie się pojawiają kompetencje miękkie. Tu są pewne braki zarówno po stronie nauki jak i przedsiębiorców. Umiejętność rozwijania projektów innowacyjnych to jest coś bardzo trudnego – dodał.

- Mamy ogromny problem komunikacyjny. Naukowcy nie wiedzą co mają badać, czym jest zainteresowany przemysł, a przemysł nie wie co robią naukowcy – kontynuował.

- Ogromnym potencjałem są kadry, naukowcy, młodzi i doświadczeni wynalazcy. Tu jest gigantyczny potencjał, którego wielu nam zazdrości – zauważył.

Jako największe wyzwanie na 2017 r. wiceminister podał organizację Narodowego Instytutu Technologicznego. -Podmiotu, który stworzyłby silną markę instytutów badawczych, które zajmują się przede wszystkim badaniami stosowanymi, które są dedykowane do tego żeby je następnie sprzedawać i wdrażać w przedsiębiorstwach – podsumował.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA