fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Pół dolara sprzedane na aukcji za pół miliona

materiały prasowe
Moneta o nominale pół dolara z 1838 roku została sprzedana na aukcji w USA za ponad pół miliona dolarów.

Moneta o nazwie The 1838-O Capped Bust Half Dollar to prawdziwa rzadkość. W sumie takich moneto wybito zaledwie 20 sztuk. Według specjalistów ze Smithsonian Institution do dziś istnieje zaledwie 11 sztuk, ale według domu aukcyjnego Stack's Bowers zlokalizowano zaledwie 9 sztuk.

Nic więc dziwnego, że podczas aukcji w Stack's Bowers Galleries w Baltimore została wylicytowana za sumę 504000 dolarów, czyli prawie 2 mln złotych - informuje CNN.

Ta konkretna, sprzedana w Baltimore moneta nazwana Cox Specimen ostatni raz zmieniła właściciela w latach 80. zeszłego wieku. Z jednej strony widnieje na niej popiersie kobiety z szrafą, na której widać napis "Liberty" (Wolność) a z drugiej jest wizerunek tradycyjnego, narodowego orła, symbolu Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Pod popiersiem wybito literę "O", oznaczającą, że monetę wybito w mennicy w Nowym Orleanie, gdzie wybijano złote i srebrne monety w tym czasie.

Według eksperta on amerykańskich monet w Smithsonian Institution, Waltera Breena wszystkie te monety mogły zostać wybite jako próba nowej maszyny do wybijania monet srebrnych i złotych, albo jako monety pokazowe, przed dalszą produkcją. Jednak w Nowym Orleanie wybuchłą w latach 30. XIX wieku epidemia żółtej febry i mennica została zamknięta na wiele miesięcy. Wtedy też wstrzymano dalszą produkcję monet, poprzestając na 20 egzemplarzach.

W 2014 roku inna moneta 1838-O half dollar została sprzedana na aukcji za ponad 760 tysięcy. Natomiast w styczniu tego roku kolejna z serii osiągnęła cenę 444 tys. dolarów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA