fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Fala przejęć nadal jest wysoka

123RF
W tym roku w Polsce zawartych zostanie około 180 transakcji. Właśnie ogłoszono największe przejęcie w historii NewConnect: spółka Cloud Technologies kupi agencję Imagine The Future.

W 2017 r. wartość rynku fuzji i przejęć będzie podobna do tegorocznej, ale w 2018 r. nadejdzie spowolnienie – przewidują eksperci Fordaty. Z ich szacunków wynika, że w 2016 r. zostanie zawartych 180 transakcji. To więcej niż w 2013 i 2014 , ale mniej niż w rekordowym 2015 r. – W całym roku odnotowaliśmy zaledwie 11 transakcji o wartości powyżej 100 mln euro – mówi Alicja Kukla-Kowalska, ekspertka z Fordaty.

O dużej transakcji poinformowało notowane na NewConnect Cloud Technologies. Za 320 mln zł kupi działającą w prawie 40 krajach agencję Imagine The Future. Może się ona pochwalić wysoką rentownością i obiecuje dalszą poprawę wyników. W 2017 r. zamierza osiągnąć 110 mln zł przychodów i 40 mln zł zysku netto, a w 2018 r. odpowiednio: 130 mln zł oraz 50 mln zł. Cloud przetwarza 4 mld profili internautów i jest największą hurtownią big data w Europie. Transakcja ma ułatwić polskiej spółce sprzedaż opracowanego przez nią UnBlocka. To pierwsze na świecie rozwiązanie umożliwiające wydawcom oraz reklamodawcom wyświetlanie reklam mimo zainstalowanych w przeglądarkach adblockerów. Przejęcie agencji umożliwi też spółce wdrażanie jej rozwiązań u kilkuset międzynarodowych partnerów Imagine The Future.

Cloud Technologies jest największą firmą notowaną na NewConnect. Jej kapitalizacja na przestrzeni ostatnich lat mocno wzrosła i sięga już 0,5 mld zł. Inwestorzy nie zareagowali jednak na informację o przejęciu entuzjastycznie. We wtorek akcje taniały nawet o 15 proc.

Spółka zamierza sfinansować transakcję ze środków własnych, kapitału dłużnego oraz emisji 2,2 mln akcji skierowanych do właściciela przejmowanej spółki. Ich cenę emisyjną ustalono na 100 zł. The Future należy do funduszu inwestycyjnego Perpetum 10, który inwestuje w firmy technologiczne. Eksperci spodziewają się, że rok 2017 może przynieść wiele ciekawych transakcji ze strony funduszy private equity. – Już teraz mówi się o sprzedaży sieci Żabka przez Mid Europa Partners czy debiucie sieci marketów Dino, w którym fundusz Enterprise Investors ma 49 proc. – wymienia Kukla-Kowalska.

W tym roku dużo działo się w branży bankowej. To nie koniec roszad właścicielskich. – To efekt spadku rentowności oraz trudności z redukcją kosztów dla podmiotów niemających dostatecznie dużej skali – mówi Jan Gaj, menedżer w departamencie fuzji i przejęć w Navigator Capital Group. Dodaje, że elementem sprzyjającym konsolidacji mogą też być problemy zagranicznych spółek matek polskich banków, które w celu poprawiania sytuacji finansowej mogą być skłonne do sprzedaży wybranych aktywów. – W roli kupujących mogą ponownie wystąpić spółki, w których zaangażowany kapitałowo jest Skarb Państwa, kontynuując w ten sposób proces repolonizacji sektora bankowego – uważa ekspert.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA