fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Brexit: Brytyjczycy nie będą potrzebować wiz, ale muszą zapłacić

AFP
Po brexicie Brytyjczyk, chcąc wjechać do unijnego kraju będzie musiał dopełnić najpierw formalności i uiścić opłatę. Bruksela nie przewiduje wprowadzenia dla nich wiz.

Brytyjczycy będą traktowani jak każdy inny obywatel kraju trzeciego, który będzie chciał wjechać do państw strefy Schengen i będą musieli obowiązkowo zarejestrować się w nowym europejskim systemie ETIAS. Będą musieli też zapłacić za 3-letnie zezwolenie na podróże po terenie UE 7 euro - informuje BBC.

Brytyjska premier Theresa May zabiegała w Brukseli, by Brytyjczycy byli traktowani inaczej i nie musieli się rejestrować, jak na przykład obywatele USA, którzy też mogą bez wiz wjeżdżać na teren Unii Europejskiej.

Jednak Unia nie chciała zgodzić się na takie rozwiązanie. Elektroniczna wiza będzie ważna przez 3 lata lub do czasu wygaśnięcia ważności paszportu.

ETIAS (Europejski System Informacji i Zezwoleń na Podróże) ma ruszyć w 2020 roku. Ma pozwolić na wyłapywanie przestępców i terrorystów chcących wjechać na teren Unii Europejskiej. ETIAS będzie obowiązywał obywateli z 61 krajów, którzy mogą przebywać w krajach Schengen bez wizy do 90 dni.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA