fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Brexit: Polacy nie uciekają z Wielkiej Brytanii

Bloomberg
Polacy nie opuszczają masowo z Wielkiej Brytanii - wynika z najnowszych danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS. Na Wyspach wciąż mieszka 902 tys. osób z polskim paszportem.

Jeszcze kilka miesięcy temu polskie i brytyjskie media pisały o masowym exodusie Polaków z wielkiej Brytanii w obawie przed brexitem. Okazuje się, że Polacy nie panikują i zostają na Wyspach.

Od czerwca 2019 roku liczba Polaków pracujących i mieszkających w Wielkiej Brytanii spadła zaledwie o 4 tysiące osób. W tym samym czasie więcej Polaków przyjęło brytyjskie obywatelstwo, deklarując pozostanie na Wyspach na stałe.

Z danych ONS wynika też, że 456 tys. polskich obywateli złożyło wnioski w systemie osiedleńczym gwarantującym prawo do pracy i pobytu nawet w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a ponad 25 tys. przyjęło od referendum z 2016 roku brytyjskie obywatelstwo.

Największy spadek liczby mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków odnotowano w 2018 roku, kiedy szacowana liczba zmniejszyła się z 985 tys. do 905 tys. osób.

Zanim Polska została członkiem Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii mieszkało niespełna 70 tys. polskich obywateli. Obecnie na Wyspach mieszka ponad 900 tys. Polaków, którzy są największą mniejszością narodową w Wielkiej Brytanii, przed Rumunami (457 tys.), Hindusami (351 tys.), Irlandczykami (322 tys.) i Włochami (297 tys.).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA