fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Nowojorskie muzeum wyprzedaje dzieła sztuki. Nie ma pieniędzy na działalność

Bloomberg
Niemal 200-letnie Brooklyn Museum zostało zmuszone do sprzedaży części swojej bogatej kolekcji dzieł sztuki. Muzeum nie ma pieniędzy na dalszą działalność

W sumie w zbiorach muzeum, które powstało w 1923 roku, jest ponad 1,5 mln dzieł sztuki. Cześć z nich jest bezcenna. W muzeum są kolekcje obrazów współczesnych malarzy: Marka Rothko, Edwarda Hoppera, Edgara Degasa, Georgia O'Keeffe i Maxa Webera, a także dzieła sztuki z Afryki, Azji oraz wysp Pacyfiku. Posiada też pokaźną kolekcje rzeźb.

Na aukcję w nowojorskim oddziale Christie's trafił m.in. obraz Lucasa Cranacha Starszego „Lukrecja", który zmienił właściciel za 5,1 mln dolarów. Ten XVI-wieczny obraz wyceniany był przez dom aukcyjny na 1,2 - 1,8 mln dolarów.

Poza tym na aukcji sprzedano także obrazy Gustave Courbeta oraz Camille Corota.

W sumie aukcja dzieł sprzedawanych przez Brooklyn Museum przyniosła 6,6 mln dolarów. Dzieła takich mistrzów jak Claude Monet (Les Iles a? Port Villez - wyceniony na 2,5 - 3,5 mln dol.), Joan Miró (Couple d'amoureux dans la nuit wyceniony na 1,2-1,8 mln dol.), Edgar Degas (Femme nue assise s'essuyant les chevaux - wyceniony na 1 - 1,5 mln dola.) i Henry Matisse'a (Carrefour de Malabry - wyceniony na 800 tys. - 1,2 mln dolarów), pójdą trafią na sprzedaż w drugiej transzy. Aukcja odbędzie się jeszcze w tym miesiącu - 28 października. Na sprzedaż trafi 15 dzieł sztuki, których łączną wartość wyceniono na 12 mln dolarów.

Muzeum chce pozyskać w sumie 40 mln dolarów na dalszą działalność. Problemy finansowe muzeum związane są z pandemia koronawirusa i lockdownem, który spowodował zablokowanie możliwości zwiedzania nowojorskich muzeów. Prestiżowe Metropolitan Museum of Art będzie miało w tym roku deficyt w wysokości 100 mln dolarów.

Brooklyn Museum (Muzeum w Brooklynie) znajduje się w nowojorskim okręgu Brooklyn przy 200 Eastern Parkway. To jedno z najstarszych i największych muzeów sztuki w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA