Bezpieczeństwo i odpowiedzialność kluczem do zrównoważonego rolnictwa

Ponad 7-miliardowa populacja ludzi, kurczące się zasoby Ziemi i epoka nadmiaru – to główne wyzwania dzisiejszego świata.

Publikacja: 05.09.2018 21:00

Trzeba zapewnić wystarczającą ilość wysokiej jakości żywności

Trzeba zapewnić wystarczającą ilość wysokiej jakości żywności

Foto: Fotolia

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z PSOR

Produkcja wysokiej jakości żywności nie jest możliwa beż użycia innowacyjnych i bezpiecznych narzędzi, takich jak nowoczesne maszyny i środki ochrony roślin. Dlaczego? Dziś na polu tracimy do 40 proc. żywności, a bez użycia środków ochrony roślin straty te mogą się podwoić.

Stosunek do rolnictwa uzależniony jest od tego, jakie jest zapotrzebowanie społeczeństwa. W krajach rozwijających się, w których problemem często jest głód, wymogi środowiska i długofalowe podejście do produkcji żywności przegrywa z potrzebą chwili – ze wszystkimi negatywnymi skutkami tych decyzji.

W krajach rozwiniętych, bogatych, gdzie często mamy do czynienia z nadprodukcją żywności, priorytetem jest bezpieczeństwo społeczeństwa i środowiska, w imię którego ogranicza się produkcję żywności przez regulacje prawne lub mechanizmy ekonomiczne.

Ograniczenia te stawiają nas przed trudnym pytaniem – jak zapewnić wystarczającą ilość wysokiej jakości żywności, po przystępnych cenach, z minimalnym wykorzystaniem niezbędnych zasobów? Odpowiedzią jest zrównoważone rolnictwo, realizowane poprzez integrowaną ochronę roślin, czyli połączenie najlepszych cech systemów rolnictwa konwencjonalnego i ekologicznego. System integrowanej ochrony roślin wykorzystuje wszystkie dostępne metody uprawy, w pierwszej kolejności agrotechniczne, mechaniczne, fizyczne i biologiczne, a dopiero gdy te zawiodą, rolnicy sięgają po chemiczne środki ochrony roślin.

Środki ochrony roślin to – obok leków – najbardziej kontrolowana i uregulowana prawnie gałąź przemysłu chemicznego. Wprowadzenie środka ochrony roślin na rynek trwa przeciętnie ok. dziesięciu lat i kosztuje ponad 200 mln euro. Co więcej, tylko jedna na 140 tys. substancji staje się komercyjnym środkiem ochrony roślin.

Środki ochrony roślin stosuje się od tysiącleci. W ciągu minionych kilku dekad spadła ich toksyczność i dzięki nowoczesnym metodom produkcji można stosować je w mniejszych dawkach. Tysiące naukowców na całym świecie nieprzerwanie pracuje nad rozwiązaniami, które będą jeszcze bardziej skuteczne i bezpieczne dla ludzi i środowiska.

Jako branża środków ochrony roślin jesteśmy w pełni świadomi wyzwań, przed którymi stoimy – dlatego z pełną odpowiedzialnością poddajemy się rygorystycznym wymogom regulacyjnym. Dzięki temu produkty wprowadzane przez nas na rynek są innowacyjne we wszystkich możliwych aspektach, takich jak wpływ na zdrowie, bezpieczeństwo ludzi i zwierząt, skutki środowiskowe, skuteczność działania.

Niestety, postrzeganie przez opinię publiczną środków ochrony roślin oraz ich wpływu na zdrowie i środowisko naturalne bywa – pomimo licznych naukowych dowodów na ich skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania – nadal negatywne.

Kompleksowe zrównoważenie rolnictwa, czyli wszystkich procesów produkcyjnych, finansowych, prawnych i społecznych koniecznych dla wyprodukowania żywności, nie jest prostym przedsięwzięciem. Obok wiedzy fachowej wymaga od rolnika także otwarcia się na wsparcie ze strony doradców, instytucji rządowych i pozarządowych. Dlatego w dążeniu do zrównoważenia rolnictwa potrzebne jest współdziałanie – zaangażowanie państwowego i prywatnego doradztwa (organów administracji publicznej i przedsiębiorców) oraz uniwersytetów i instytutów naukowych.

Branża środków ochrony roślin przywiązuje bardzo dużą wagę do tego, w jaki sposób stosowane są oferowane przez nią produkty. Dlatego dokłada wszelkich starań, aby szerzyć wiedzę na temat odpowiedzialnego ich aplikowania. Ma to duże znaczenie, ponieważ odbiorcami tych działań jest około 2 mln osób zatrudnionych w polskim rolnictwie, mających realny wpływ na jakość i ilość żywności oraz na środowisko naturalne. Co więcej, branża stale wspomaga rolników, wdrażając innowacje, które zwiększają bezpieczeństwo stosowania preparatów, m.in. dzięki temu warzywa i owoce kupowane w kraju są bezpieczne dla zdrowia, o czym zapewniają badania czuwających nad tym instytucji.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, zrzeszające krajowych i międzynarodowych producentów oraz importerów środków ochrony roślin, w trosce o człowieka i środowisko prowadzi liczne kampanie informacyjne, edukacyjne i szkoleniowe. Stosowanie środków ochrony roślin wymaga użycia odpowiedniego sprzętu i odzieży ochronnej. Reguła ta dotyczy nie tylko samego momentu wykonywania zabiegu ochrony roślin, ale także czasu przygotowania do oprysku oraz utylizowania pustych opakowań.

Odpowiedzią na zapotrzebowanie rolników było utworzenie w 2004 r. Systemu Zbiórki Opakowań, który zapewnia odzysk, recykling i utylizację opakowań zgodnie z wymogami prawnymi. Wspieramy też działania na rzecz zachowania czystości wód oraz bioróżnorodności. Działamy kompleksowo na rzecz promocji odpowiedzialnego i nowoczesnego rolnictwa w Polsce. Do takiej postawy zachęcamy producentów zaopatrujących rolnictwo, a także rolników, odbiorców i przetwórców płodów rolnych, sieci handlowe i konsumentów. Wspólnie tworzymy bowiem łańcuch odpowiedzialności za żywność, środowisko i przyszłość.

Marcin Mucha, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z PSOR

Produkcja wysokiej jakości żywności nie jest możliwa beż użycia innowacyjnych i bezpiecznych narzędzi, takich jak nowoczesne maszyny i środki ochrony roślin. Dlaczego? Dziś na polu tracimy do 40 proc. żywności, a bez użycia środków ochrony roślin straty te mogą się podwoić.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Ozempic może ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów
Biznes
KGHM rozczarował. Mniej produkuje i sprzedaje
Biznes
Majówka 2024 z zaciśniętym pasem. Większość Polaków zostanie w domu
Materiał partnera
Raport ZUS: stabilna sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Biznes
ZUS: 13. emerytury trafiły już do ponad 6 mln osób