fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Państwo partnerem biznesu

Podczas panelu przedsiębiorcy skarżyli się na niestabilność prawa tomasz jodłowski
Rzeczpospolita
Rolą władzy jest godzenie interesów różnych grup społecznych, szczególną uwagą rząd otacza przedsiębiorców – mówił Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Minister podczas tradycyjnego śniadania z przedsiębiorcami zorganizowanego przez „Rzeczpospolitą" wskazywał, że gospodarka ma się dobrze i jest to zasługa przede wszystkim przedsiębiorców.

– Kiedy wchodziłem do rządu, nawet nie śniłem, że uda się postawić gospodarkę tak szybko na nogi. Prawdą jest, że wykorzystujemy koniunkturę. Teraz rośniemy ponad 5 proc. i jest to wzrost stabilny. Najważniejsze dla nas to utrzymać tempo przyrostu PKB w przedziale 4–5 proc.

Kwieciński zapewnił, że perspektywy wydają się bardzo dobre. Zwrócił uwagę na dobre globalne otoczenie makroekonomiczne, wskazując, że gospodarka Stanów Zjednoczonych rośnie w tempie 4 proc., a wszystkie kraje Unii Europejskiej notują wzrost PKB. – Wiadomo jednak, że pozytywny cykl koniunkturalny nie będzie wieczny, choć wszystko wskazuje na to, że możemy liczyć na co najmniej 1,5 roku dalszego wzrostu – ocenił minister.

Jego zdaniem chociaż głównym motorem wzrostu jest konsumpcja, rola programu 500+ w jej rozkręceniu jest przeceniana. – Znacznie ważniejsze jest nastawienie Polaków, którzy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Bardzo szybko rośnie dochód rozporządzalny – mówił.

Zauważył, że obszarem wciąż mającym silny potencjał wzrostowy jest eksport. – Nasze firmy dobrze sobie radzą na rynku unijnym, ale za mało wchodzą na rynki globalne. Nie ma nas w Afryce i Ameryce Południowej. Nasza wymiana handlowa z Bawarią jest 1,5 raza większa niż z USA – wskazał.

Zapytany o rolę międzynarodowych korporacji, Kwieciński zapewnił, że chce, by zagraniczne firmy nad Wisłą dobrze się czuły. – Chcemy też, by wypełniały obowiązki podatkowe. Szczególnie docenimy firmy, które ściągają do nas najlepszych ekspertów, wprowadzają innowacje, budują centra badawczo-rozwojowe.

Przykładem, zdaniem ministra, jest Amazon. Kontrprzykładem Microsoft – firma, która – jak wskazał Kwieciński – tylko rozwinęła handel detaliczny, nie wnosząc wiele do polskiej gospodarki, mająca też problemy z unikaniem opodatkowania w Unii.

Przedsiębiorcy wskazali, że dużym wyzwaniem jest nieprzewidywalność prawa. Kwieciński zapewnił, że rząd dąży do stabilizacji. – Nagłe zmiany przepisów mogą być bolesne, ale dostosowanie prawa jest w wielu obszarach konieczne.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA