fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

W Hiszpanii rekord, w Portugalii mniej Brytyjczyków

Bloomberg
Po sześciu miesiącach Hiszpania zanotowała rekordowy napływ turystów, w Portugalii ten wzrost znacznie zmalał, bo zabrakło Brytyjczyków

Hiszpański urząd statystyczny INE podał, że po 6 miesiącach liczba turystów zagranicznych wzrosła o 2,8 procent, do rekordowej liczby 38,2 miliona. Sytuacja jest doskonała - mimo spadku przyjazdów w maju o 1,6 procent, pierwszy raz od 8 miesięcy - bo rekord padł przed miesiącami letnich wakacji, zwykle najlepszymi dla tego sektora. W czerwcu nastąpiła poprawa o 3,2 procent do 8,8 miliona przyjezdnych.

Władze zakładają, że latem przybędzie 30 milionów cudzoziemców, rekord powinien więc zostać utrzymany — pisze Reuter.

Czytaj także: Paryż ograniczy turystykę. Mieszkańcy mówią: dosyć

Turystyka obok motoryzacji jest jednym z filarów hiszpańskiej gospodarki, przypada na nią 12 procent PKB. Rok 2018 był kolejnym szóstym rekordowym rokiem pod względem frekwencji: kraj ten odwiedziło 82,8 miliona gości. W pierwszym półroczu tego roku zostawili 40,36 mld euro, o 3,7 procent więcej niż rok temu — dodał INE.

W dalszym ciągu pierwsze miejsce przypada Brytyjczykom, którzy stanowili 23,3 procent wszystkich odwiedzających, mimo spadku o 5,3 procent wobec czerwca 2018. Zwiększyła się natomiast popularność tego kraju wśród Niemców (+8,4 proc.) i Francuzów (+8 proc.).

Portugalia mniej popularna

W 2018 r. liczba turystów zagranicznych, którzy odwiedzili Portugalię wzrosła o 7,5 procent, do 22,8 miliona, ale oznaczało to spadek z prawie 17 procent rok wcześniej, bo przyjechało mniej Brytyjczyków, stanowiących zwykle większość.

Liczba turystów odwiedzających ten kraj rosła nieprzerwanie od 8 lat, turystyka była ważnym czynnikiem pozwalającym wyjść temu krajowi z kryzysu zadłużenia w latach 2011-2014. Według danych urzędu statystycznego, liczba Brytyjczyków zmalała w 2018 r. o 5,3 procent, bo słabszy funt zwiększył atrakcyjność innych krajów poza strefą euro, zwłaszcza Turcji. Rząd portugalski uruchomił na początku bieżącego roku kampanię zachęcania Brytyjczyków do spędzania czasu w tym kraju. Również mniej Niemców odwiedziło ten kraj. Z drugiej strony wzrosła popularność Portugalii w Ameryce Północnej (wzrost przyjazdów o 24 procent), Brazylii, Chinach i w Hiszpanii.

Liczba gości w hotelach i w kwaterach prywatnych zwiększyła się o 5,1 procent do 25,2 miliona, a liczba noclegów o 3,1 procent, do 67,7 miliona.

Według Międzynarodowego Zrzeszenia Turystyki (ITA), sektor turystyki zapewnił temu krajowi w 2017 r. 17,3 procent PKB, 33,5 mld euro, urząd statystyczny jest bardziej ostrożny w ocenie, podał liczbę 13,7 procent PKB.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA