Według raportu Baker McKenzie wartość tegorocznych krajowych przejęć może sięgnąć 1,3 mld dolarów, a transgranicznych 2,1 mld dolarów. W 2018 r. może to być odpowiednio: 2,5 mld dolarów oraz 4,7 mld dolarów. Warto zwrócić uwagę na to, że polskie firmy coraz chętniej przejmują swoich zagranicznych konkurentów.

- Coraz odważniejsza i większa ekspansja poza granice polskie jest nowym trendem zauważalnym wśród polskich przedsiębiorstw. Proces ten częściowo następuje poprzez rozpoczynanie działalności poza granicami, ale też w znaczącym stopniu poprzez akwizycje obcych przedsiębiorstw przez polskie podmioty - komentuje Tomasz Krzyżowski, wspólnik w kancelarii Baker & McKenzie.

Z przygotowanego przez nią raportu wynika, że obecnie Polska znajduje się na 21. miejscu w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej. Natomiast jeśli chodzi o nasz rynek kapitałowy, to prognozy dla IPO są umiarkowanie optymistyczne. Eksperci szacują, że w Europie wartość pierwotnych ofert publicznych w 2015 r. wyniesie 47,7 mld dolarów wobec 46,9 mld dolarów w 2014. W przyszłym roku może wzrosnąć do ponad 57 mld dolarów, by w 2017 osiągnąć szczyt na poziomie 66,7 mld dolarów. Niestety, z tej kwoty zaledwie 1,4 mld dolarów przypadnie na Polskę. Z kolei na ten rok eksperci prognozują łączną wartość IPO wynoszącą tylko 0,4 mld dolarów – czyli tyle samo co w 2014. Eksperci podkreślają, że rośnie rola rynków wchodzących jeśli chodzi o transakcje M&A. W 2018 r. będą one odpowiadały za 21 proc. wszystkich transakcji wobec 18 proc. w 2014 r. Które firmy w Polsce niedługo mogą zmienić właściciela?