Biznes

Mapa Stumilowego Lasu sprzedana za rekordową sumę

Sotheby's
Oryginał mapy Stumilowego Lasu, w którym toczą się przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, został sprzedany za 430 tys. funtów (2,1 mln złotych) na aukcji w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's.

Rysunek Ernesta H. Sheparda, który ilustrował książki Alana Alexandra Milne'a o Kubusiu Puchatku, sprzedano za kwotę niemal trzykrotnie wyższą od szacunkowej. Pracownicy domu aukcyjnego wycenili go na 100-150 tys funtów - informuje Reuters.

Czytaj także: Ilustracje z książek i komiksów osiągają coraz wyższe ceny

 

Szkic z 1926 roku przedstawia okolice między chatką Puchatka a domem Krzysia, z drzewem, na którym są pszczoły, innym - gdzie mieszka Sowa Przemądrzała, i z "Ponurym Zakątkiem Kłapouchego wilgotnym i smutnym".

Narysowany jest tak jakby zrobił go mały chłopiec - przyjaciel Puchatka, Krzyś, z literówkami, błędami. Podpisany został: "Rysowałem ja i Pan Shepard pomug mi" (ang. Drawn by me and Mr. Shepard helpd).

Ilustracje Sheparda, proste bezpretensjonalne szkice, przyczyniły się do ogromnej popularności książek Milne'a i same w sobie stały się chętnie powielanymi motywami. Oryginalne rysunki trafiały wciąż na aukcje i uzyskiwały coraz wyższe ceny.

W 1970 roku za tę samą mapę, pozostającą w rękach prywatnych, zapłacono 1700 funtów. Dwa lata wcześniej, kiedy pierwszy raz trafiła na aukcję, zapłacono za nią 650 funtów.

Cztery lata temu rysunek ukazujący zabawę opisaną w "Chatce Puchatka" w misie-patysie został sprzedany za rekordowe 314 500 funtów.

Na aukcji wraz z mapą sprzedano także cztery inne ilustracje z książki o Kubusiu Puchatku. W sumie wylicytowano za nie 917 500 tys. funtów czyli około 4,5 mln złotych.

"Kubuś Puchatek" wydany został w Londynie 14 października 1926 roku. Dwa lata później ukazała się druga część - „Chatka Puchatka". Od tego czasu książeczki przetłumaczono na niemal wszystkie języki i wydano w milionach egzemplarzy.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL