fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ropa

Rosneft wchodzi do Indii

Bloomberg
Rosyjski gigant paliwowy dostarczy Indiom 100 mln ton ropy w ciągu dekady. Nie wiadomo od kiedy i po jakiej cenie.

Rosjanie podpisali kontrakt z hinduskim Essar podczas szczytu BRICS w Ufie. Oprócz wielkości dostaw nie wiadomo nic więcej. Ani na jaką kwotę opiewa umowa, ani od kiedy ruszą dostawy; ani którędy Rosneft będzie dostarczać ropę na subkontynent.

Prezes Igor Sieczin powiedział agencji Interfaks, że w celu podniesienia efektywności dostaw Rosneft może uzgodnić skorzystanie ze SWAP operacji, do czego, w perspektywie może zostać wykorzystana ropa irańska.

Essar i Rosneft podpisały też dokument o objęciu przez Rosneft 49 proc. w hinduskiej rafinerii Wadinar. Rosjanie mogą zapłacić tak gotówką jak i surowcem. Umowa obejmuje też sieć 1600 stacji benzynowych. Partnerzy chcą zwiększyć moc rafinerii z obecnych 20 mln t rocznie do 45 mln t w 2020 r, a liczbę stacji do 5000.

Podstawowe pytanie brzmi: skąd Rosneft weźmie ropę na wykonanie kontraktu z Essar? W 2014 r koncern wydobył 205 mln ton (- 1 proc. rok do roku). Z tego 101,3 mln t pojechało na eksport - do Chin 22,6 mln ton. Wydobycie zmniejsza się i w tym roku. W ciągu pięciu miesięcy było niższe o 0,9 proc. Rosneft zapowiada wzrost wydobycia w ciągu dekady. Na najbliższe 2 lata ma to być 2 proc. rocznie.

Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA