fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Obce firmy płacą mniej

Firmy z kapitałem zagranicznym płacą w Polsce mniejsze podatki dochodowe niż firmy krajowe.
Fotorzepa, Marta Bogacz
Przedsiębiorstwa polskich właścicieli oddają do budżetu znacznie większą część zysków niż te z zagranicznym kapitałem. Ministerstwo Finansów zapowiada zaostrzenie walki z tym procederem.

Firmy z kapitałem zagranicznym płacą w Polsce mniejsze podatki dochodowe niż firmy krajowe – wynika z danych wywiadowni Bisnode zebranych dla „Rzeczpospolitej".

W latach 2011–2013 500 największych spółek kontrolowanych przez polskich właścicieli przekazało fiskusowi 22,4 mld zł. Odpowiadało to 0,96 proc. ich przychodu i 22 proc. zysków. Dla porównania w tym samym okresie 500 czołowych firm z kapitałem zagranicznym zapłaciło 9,5 mld zł podatku, czyli 0,7 proc. ich przychodów i 17,5 proc. zysku.

To dowód na to, że faktycznie firmy zagraniczne unikają w Polsce płacenia podatków, wykorzystując nasze dziurawe prawo. Zyski transferują do swoich zagranicznych centrali i akcjonariuszy.

– CIT jest co do zasady podatkiem beznadziejnie skonstruowanym. Z różnych badań wynika, że zyski dziwnym trafem wykazuje tylko co piąta firma, co jest fikcją – mówi Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. A. Smitha. Według niego sposobem na ten problem jest odejście od opodatkowa...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA