Biznes

Biznes wywozi kapitał z Rosji

123rf.com
W ciągu pięciu miesięcy prywatny sektor wywiózł z Rosji ponad 23 mld dolarów. To o 24 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dane przedstawił Bank Rosji. W 2017 r w ciągu pięciu miesięcy firmy wywiozły z Rosji 18,8 mld dol. W tym roku - 23 mld dol. Trzy czwarte tych pieniędzy zostały wyprowadzone z Rosji przez firmy z udziałem tzw. nierezydentów czyli udziałowców z zagranicy.

Bank centralny podkreśla, że w 2017 r przepływy środków uzyskanych i lokowanych w podobnych firmach, były bardziej zbilansowane. W tym roku przy minimalnym wzroście zobowiązań zagranicznych, znacznie zwiększyły się zakupy zagranicznych aktywów finansowych netto dokonane przez rosyjski sektor prywatny. Kapitał ucieka z Rosji nieprzerwanie od jedenastu lat. Ostatni dodatki wynik był w 2007 r. W 2008 r. Rosja straciła 133,9 mld dol. w wyniku własnej agresji na Gruzję oraz globalnego kryzysu.

Rekord padł w 2014 roku, gdy Rosjanie, firmy i zagraniczni inwestorzy wycofali z kraju 151,5 mld dol..To z kolei „zasługa" aneksji Krymu, poparcia separatystów na Ukrainie, sankcji zachodnich i gwałtownej dewaluacji rubla w grudniu. W 2015 roku odpływ kapitału spowolnił do ok. 56 mld dol.

Natomiast w minionym roku znów nastąpiło przyśpieszenie spowodowane drożejącą ropą i nowymi sankcjami. W wyniku tego Rosję opuściło o 1,6 raza więcej pieniędzy aniżeli w 2016 roku. Biznes i osoby prywatne wyprowadziły za granicę 31,3 mld dol. netto.

Eksperci od lat podkreślają, że oficjalne dane banku centralnego nijak się mają do rzeczywistej skali wyprowadzania kapitału. Bogaci Rosjanie i firmy prywatne nie mają zaufania do swoich banków i najchętniej lokują i inwestują pieniądze za granicą. Według badania, które dla organizacji pozarządowej Tax Justice Network przeprowadził w 2017 r James Henry profesor uniwersytetu Columbia i były ekonomista firmy konsultingowej McKinsey & Co to Rosjanie i rosyjskie firmy są liderami lokowaniu w rajach nieopodatkowanych zysków wywiezionych nielegalnie z Rosji.

Do początku 2015 r z rozwijających się państw trafiło do rajów podatkowych ponad 12 bln dol. z czego 1,3 bln dol. - z Rosji. Z Chin wyprowadzono 1,2 bln dol., pokaźne kwoty opuściły też Tajlandię, Malezję i Indonezję.

Jednym z najpopularniejszych na świecie rajów podatkowych są Brytyjskie Wyspy Dziewicze, gdzie zarejestrowanych jest ponad 700 tysięcy firm z całego globu. To ok. 40 proc. zarejestrowanych we wszystkich rajach.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL