fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Niemcy mają banalnie prosty sposób pomocy restauracjom

Adobe Stock
Niemiecki rząd ma pomysł, jak pomóc gastronomii w trudnej sytuacji. Prosty i łatwy do wdrożenia. Obniżą im VAT.

Bundestag przegłosował w czwartek ustawę, która pozwoli na obniżenie VAT od posiłków w restauracjach. W ten sposób rząd Niemiec chce pomóc branży gastronomicznej w podniesieniu się po restrykcyjnych ograniczeniach związanych z koronawirusem oraz przetrwać w czasie koniecznego dystansowania społecznego. Lokale gastronomiczne mogą obecnie obsługiwać naraz znacznie mniej gości niż przed pandemią, co ma na celu spowolnienie szerzenia się koronawirusa.

Restauracje, bary i kawiarnie są już otwarte, a Niemicy chętnie z nich korzystają, ale podobnie jak w Polsce konieczne jest zachowywanie większego odstępu między stolikami. Obowiązują też dodatkowe środki bezpieczeństwa, wymuszające częstą dezynfekcję i środki ochronne dla personelu. Razem wpływa to znacząco zarówno na koszty, jak i przychody firm sektora gastronomicznego, który zasadniczo działa na niewielkiej marży. Ustawa będąca elementem pomocy dla branży, obniża stawkę VAT o 12 punktów procentowych z 19 do 7 proc. Pozwoli to firmom z branży albo na obniżenie cen albo na podwyższenie marży, bądź też na jedno i drugie.

Przed przegłosowaniem ustawy, jak przypomina Reuters, od firm niemieckiego sektora gastronomicznego dochodziły głosy, że branża jest na skraju bankructwa. Niemiecki minister finanów Olaf Scholz obiecał dzisiaj, że poza obniżeniem VAT sektor gastronomiczny będzie obejmowany kolejnymi pakietami pomocowymi mającymi na celu stymulowanie gospodarki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA