Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 29.05.2020 06:37 Publikacja: 28.05.2020 15:52
Biznes w czasie pandemii
Foto: AdobeStock
Bundestag przegłosował w czwartek ustawę, która pozwoli na obniżenie VAT od posiłków w restauracjach. W ten sposób rząd Niemiec chce pomóc branży gastronomicznej w podniesieniu się po restrykcyjnych ograniczeniach związanych z koronawirusem oraz przetrwać w czasie koniecznego dystansowania społecznego. Lokale gastronomiczne mogą obecnie obsługiwać naraz znacznie mniej gości niż przed pandemią, co ma na celu spowolnienie szerzenia się koronawirusa.
Restauracje, bary i kawiarnie są już otwarte, a Niemicy chętnie z nich korzystają, ale podobnie jak w Polsce konieczne jest zachowywanie większego odstępu między stolikami. Obowiązują też dodatkowe środki bezpieczeństwa, wymuszające częstą dezynfekcję i środki ochronne dla personelu. Razem wpływa to znacząco zarówno na koszty, jak i przychody firm sektora gastronomicznego, który zasadniczo działa na niewielkiej marży. Ustawa będąca elementem pomocy dla branży, obniża stawkę VAT o 12 punktów procentowych z 19 do 7 proc. Pozwoli to firmom z branży albo na obniżenie cen albo na podwyższenie marży, bądź też na jedno i drugie.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rosyjski dyktator polecił rządowi przygotowanie wprowadzenia ograniczeń w korzystaniu z oprogramowania i komunik...
Dom aukcyjny Sotheby's sprzedał największy fragment Marsa, jaki znaleziono dotąd na powierzchni Ziemi. Stanowi 6...
Berlin i Londyn zacieśniają współpracę obronną, Polska odda do końca roku 350 km dróg szybkiego ruchu. Rosyjskie...
Dlaczego chce zdjąć regulacje z Orange, ile telekomy zainwestują w 5G, jaka będzie minimalna prędkość internetu,...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas