fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Klejnoty należące do przybranej córki Napoleona na aukcji

Szafiry Napoleona
Christie's
Nieskazitelny szafirowo-diamentowy zestaw jubilerski, należący do przybranej córki Napoleona, ma zostać sprzedany na aukcji w Christie's w Genewie w przyszłym tygodniu.

Przedmioty należące bezpośrednio do cesarza lub jego bliskich niezwykle rzadko trafiają na aukcje.

Klejnoty pochodzą z początku XIX wieku i uważa się, że były prezentem ślubnym dla Stephanie de Beauharnais, która została adoptowana przez Napoleona i jego pierwszą zonę Józefinę de Beauharnais.

Christie's

Kiedy Stephanie wychodziła za mąż za Karola Ludwika, wielkiego księcia Badenii Napoleon podarował jej w prezencie parurę składającą się z dziewięciu części: tiary, naszyjnika, kolczyków, wisiorków, broszy i pierścienia ozdobiony diamentami oraz szafirami z kopalni na ówczesnym Cejlonie, obecnie Sri Lance. Pierwotnie tiara była rodzajem ozdobnego paska, ale córka księżnej Józefina Hohenzollern Sigmaringen, która odziedziczyła komplet, postanowiła go przerobić na tiarę.

Precjoza będzie można kupować oddzielnie, ale łącznie zestaw jest wyceniany przez dom aukcyjny na kwotę od 430 000 do 750 000 franków szwajcarskich - informuje Reuters. Aukcja odbędzie się 12 maja.

Stephanie zmarła w 1860 roku, a jej ogromna kolekcja klejnotów została podzielona między jej spadkobierców. Naszyjnik, który podarował jej Napoleon, znajduje się obecnie w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, a diamentowo-perłowa tiara została sprzedana przez Christie's w 2007 roku i obecnie znajduje się w Pałacu Mannheim, w którym mieszkała.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA