fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Covid-19: Bank Światowy przeznaczy 2 mld dolarów na szczepienia

Szczepienia w Indiach
AFP
Bank Światowy przeznaczy do końca kwietnia 2 miliardy dolarów na sfinansowanie szczepień przeciwko Covid-19 w około 40 krajach rozwijających się - poinformował dyrektor zarządzający tej instytucji Axel van Trotsenburg.

To część puli około 12 miliardów dolarów, którą Bank Światowy udostępnił w całości na rozwój, dystrybucję i produkcję szczepionek w krajach o niskim i średnim dochodzie - informuje agencja Reutera.

Walkę z koronawirusem na świecie można wygrać tylko, jeśli szczepienia w krajach rozwijających przyspieszą. Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że istniejące szczepionki mogą stać się nieskuteczne, jeśli wirus nadal będzie rozprzestrzeniał się i mutował.

Tedros wezwał do większej woli politycznej, aby zwiększyć produkcję szczepionek i dzielić się nimi, w tym poprzez wstrzymane zrzeczenie się praw własności intelektualnej do szczepionek.

- W naszym życiu nie widzieliśmy żadnej takiej sytuacji kryzysowej. Matką wszystkich wąskich gardeł jest brak woli politycznej - podkreślał Tedros.

Szef WHO przypominał, że Światowa Organizacja Handlu (WTO) dopuszcza w sytuacjach kryzysowych zrzeczenie się praw własności intelektualnej do szczepionek przez koncerny farmaceutyczne. - Jeśli nie wykorzystamy teraz tej możliwości, to kiedy to zrobimy - zaapelował Tedros.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA