fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Polski biznes celuje w Mołdawię

Polska będzie rozwijać relacje gospodarcze z Mołdawią. Ma temu służyć m.in. spotkanie przedstawicieli polskiej i mołdawskiej administracji, które odbyło się w końcu marca w Kiszyniowie.
Rozmowy na temat możliwości inwestycyjnych polskich firm w Mołdawii oraz o polsko-mołdawskiej współpracy gospodarczej prowadzili tam podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Radosław Domagalski oraz prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIZ) Sławomir Majman. W wyjeździe brali także udział przedstawiciele polskich przedsiębiorstw zainteresowanych współpracą z mołdawskimi firmami.
W Kiszyniowie odbyło się piąte posiedzenie Mołdawskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej. - PAIZ prowadzi szeroką współpracę z partnerami z krajów postradzieckich. Wspieramy inwestorów zagranicznych, ale także tworzymy klimat do współpracy przez liczne szkolenia, seminaria i fora gospodarcze - mówił na posiedzeniu Majman. Z klei drugiego dnia wizyty zorganizowane zostało seminarium „Okrągły Stół" oraz rozmowy B2B. Spotkanie zostało poświęcone potencjałowi inwestycyjnemu w obu krajach oraz możliwości uzyskania kredytu na wsparcie mołdawskiego rolnictwa. W seminarium wzięło udział 60 firm. Wartość polskich inwestycji Mołdawii wynosi 6,9 mln euro. Funkcjonuje tam 77 firm z udziałem polskiego lub mieszanego kapitału. Największą polską firmą pozostaje Krajowa Spółka Cukrowa „Polski Cukier". Według PAIZ, możliwości współpracy polsko-mołdawskiej należy szukać przede wszystkim w rolnictwie, szczególnie w sektorze technologii przetwórstwa żywności.
PAIZ będzie współorganizować także warunki do wzrostu wymiany gospodarczej z Gruzją. We wtorek 5 kwietnia odbędzie się w Warszawie Forum Gospodarczo - Inwestycyjne Polska - Gruzja. Przewidziano również rozmowy B2B z firmami gruzińskimi. Wydarzenie skierowane jest w szczególności do firm zainteresowanych współpracą w sektorach: rolnym, rolno-spożywczym, maszynowym, a także turystycznym i obrotów nieruchomościami. Podczas forum zaprezentowane zostaną możliwości handlowe i inwestycyjnych Polski i Gruzji. Forum jest elementem oficjalnej wizyty w Polsce ministra spraw zagranicznych Gruzji, Mikheil Janelidze.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA